LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

İŞ HAYATIMIZIN EĞLENCESİ: İŞ YERİ ARKADAŞLIKLARININ ÇALIŞMA MOTİVASYONUNA ETKİLERİ

 İş Yeri Arkadaşlıklarının Çalışma Motivasyonuna Etkileri

Manevi sağlığımıza dayanak noktası oluşturan arkadaşlarımız, bizim için önemli birer ihtiyaç. Arkadaşlarımızı küçükken daha çok okuldan bulsak da ilerleyen yaşlarda genellikle iş ortamında ediniriz. İş arkadaşlarımız ile bir süre sonra dost olabiliriz ve bu durum iş hayatımızı olumlu yönde etkiler. İş hayatındaki sorunlarımızın yanı sıra zaman zaman özel hayatımızı da paylaştığımız arkadaşlarımız âdeta ailemiz gibi olur. Üstelik günün büyük kısmını işte, yani iş arkadaşlarımızla geçiririz.

Kimi zaman ailemizden daha fazla gördüğümüz iş arkadaşlarımız, çalıştığımız kurumun maaş aldığımız bir yerden daha fazlası olmasını sağlar. Dünyanın farklı bölgelerinde binlerce katılımcı ile yapılan araştırmalar, iş arkadaşlıklarının başarıyı etkilediğinin göstergesi niteliğinde.

 

Çalışan Bağlılığını Etkileyen En Önemli Faktörlerin Başında İş Arkadaşlıkları Geliyor

Jobsite.co.uk’in yaptığı bir araştırmaya göre çalışan bağlılığını etkileyen en önemli faktör, iş yerinde kurulan arkadaşlıklar. Araştırmaya katılan çalışanların %70'i iş yerindeki eğlencenin çalışma arkadaşlarına bağlı olduğunu söylerken çalışanların sadece %55'i para kazanmayı en önemli faktör olarak görüyor. Bu durum cinsiyete bağlı olarak da değişkenlik gösteriyor. Erkek çalışanların %46'sı çalışma arkadaşlarının kim olduğunu önemsemeden yüksek kazanç sağlayan işleri tercih ederken kadınlarda bu oran %26'ya iniyor.

 

Sıkı Dostlukların Büyük Çoğunluğu İş Yerinde Kuruluyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin Detroit şehrinde yapılan ve yaklaşık 1000 kişilik katılımcıyla gerçekleştirilen bir araştırma, sıkı dostlukların %26'sının iş yerinde kurulduğunu ortaya koyuyor. İş yerinde doğal bir süreçle başlayan arkadaşlık ilişkileri zaman içerisinde sıkı dostluğa dönüşüyor. İş yeri içerisinde devam eden arkadaşlıklar, bizim işimize sıkıca sarılmamızı ve iş yerine doğru tıpkı arkadaşlarımızla vakit geçireceğimiz bir yere gidiyormuş gibi rahatça yola çıkmamızı sağlıyor.

 

İş Yerinde En Büyük Motivasyon Kaynağı: İş Arkadaşlıkları

İş arkadaşlıklarının çalışma motivasyonunu nasıl etkilediği Türkiye'de de araştırılıyor. Yapılan araştırmalar, iş yerine bağlılığı yüksek kişilerin %86'sının iş arkadaşları ile pozitif ilişkiler geliştirdiğini ve olumlu bir etkileşim içinde olduğunu belirtiyor. İş yeri ile olumlu bir bağlılık kuran kişilerin %76'sının ise iş yerinde çok iyi anlaştığı en az bir arkadaşı olduğunu ortaya koyan araştırma, iş hayatındaki olumlu havanın insanların pozitif etkileşiminden kaynaklandığını ortaya koyuyor.

 

İş Arkadaşlıkları Üretkenliği Etkiliyor

İş Arkadaşlıkları Üretkenliği Etkiliyor

Yapılan araştırmalarda katılımcıların büyük çoğunluğu, sevdikleri arkadaşları ile çalıştıkları zaman daha üretken ve mutlu olduklarını belirtiyor. İş yerimizle ilgili tutumumuzu sadece bize verilen görevler veya aldığımız maaş etkilemiyor. Aynı ortamı ve görevi paylaştığımız insanların ilgisi, tutumu ve davranışları da bizim iş yerine bağlılığımızı büyük oranda etkiliyor. Kimi zaman işimizi sevsek dahi çalıştığımız kurumdan ayrılmamızın sebebi iş arkadaşlarımızla yaşadığımız sorunlar olabiliyor. İş arkadaşlarımızla kurduğumuz açık iletişim; bizim iş yerimize daha bağlı olmamızı, her sabah işe daha motive bir şekilde gitmemizi sağlıyor.

 

İyi İş Arkadaşları, Mesleki Tatmin Duygusunu Artırıyor

Yapılan araştırmalar ile mesleki tatminin artmasında da iş arkadaşlarının rolü olduğu ortaya konuyor. Mesleki tatminin artması, iş hayatındaki stresin azalmasına ve dolayısıyla kendimizi daha rahat hissetmemize yardımcı oluyor. İş arkadaşları ile geliştirilen ılımlı ortam, mesleki tatminin artmasına katkı sağlamasının yanı sıra kontrol edilemeyen stres faktörlerini de en aza indiriyor.

Sonuç olarak iş yerinde daha üretken ve huzurlu bir ortamın var olabilmesi için iş yeri arkadaşlıklarının geliştirilmesi gerekiyor. Memnun olmadığımız bir işten bir süre sonra ayrılacağımız aşikârken iş ortamında verimli ve pozitif ilişkiler geliştirerek iş yerine bağlılığımızı artırabiliriz. Çalışma ortamında arkadaşlık kurma fırsatını yakalayarak ve bu fırsatları değerlendirerek mesleki doyumumuzun da artmasını sağlayabiliriz.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebiliriz:

İş Hayatında Hızlıca Yükselmek için 6 Altın Öneri

İş Hayatı İçin Faydalı Olabilecek Beden Dili Kuralları

İş Hayatında Başarılı Olmak İsteyenler İçin 10 Öneri

İş Hayatında Doğru İletişim Kurmanın Yolları

Çalışma Hayatına Yeni Başlayacaklar için Altın Değerinde 8 Öneri

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ