LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

24 Temmuz Çarşamba

YAZ AYLARINDA İŞ PERFORMANSIMIZ NEDEN DÜŞER? BUNU ENGELLEMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

Yaz aylarında iş performansı

Yaz ayları ile birlikte birçok kişide performans düşüşü ve yorgunluk gözlemlenir. Bunun sebebi aşırı sıcak ve mevsim geçişidir. Vücut, normal olmayan sıcaklığa alışmaya çalışırken bitkin düşer. Bu doğrultuda kişi hem fiziksel hem de zihinsel olarak tam anlamıyla performans gösteremez. Yani günlük yaşam aktiviteleri ve iş performansı kısıtlanır. Bu durumlarda yaşam ve beslenme alışkanlıkları daha da önemli bir durum olarak ön plana çıkar. Peki yaz aylarında iş performansımızın düşmemesi için neler yapmamız gerekir? İşte yaz aylarında işte performans düşüklüğü yaşamamak için yapılması gerekenler.

 

Yaz aylarında düşen iş performansı nasıl yükseltilir?

İşte yaz aylarında daha yüksek performansla çalışmanın püf noktaları:

Su, bedensel faaliyetlerimizin devamı için büyük önem taşır. Uzun süreler susuz kalmak ise yorgunluk belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu yüzden günlük olarak 2,5 – 3 litre su miktarı mutlaka tüketilmelidir. Eğer masanızdan kalkarak su içmenin zor olduğu düşünüyorsanız, masada mutlaka sürahi bulundurmalısınız.

Yaz aylarında paketli, yağlı ve ağır yiyecekler yemek, yorgunluk hissedilmesine neden olacaktır. Diğer bir yandan trans yağlar, stres ve toksik etki yaratır. Bu yüzden yağ seçimi zeytinyağı gibi sağlıklı yağlardan oluşmalıdır. Abur cuburlardan uzak durulmalıdır.

Stres yaratan durumların çözümü araştırmalıdır. Stres ve sıcak birleştiği zaman vücutta yıkıcı etkiler gözlemlenir. Kısa süreli stres insanı daha güçlü kılsa da uzun süreli stresin ciddi sonuçları olabilir. Bu yüzden stres yaratan durumlardan, kişilerden ve olaylardan uzak durulmaya çalışılmalıdır. Eğer stres uzun süreli ve yoğunsa mutlaka ama mutlaka destek alınmalıdır.

''Uyku hijyeni'' denilen olguya büyük önem verilmelidir. Erken yatılmalı ve erken kalkılmalıdır, 8 saatten fazla uyunmamalıdır ve uyku alışkanlıklarına önem verilmelidir. Ayrıca teknolojik cihazların olmadığı, karanlık ve serin bir odada uyunmalıdır. Yatak odası çalışma için kullanılmamalıdır. Uykudan önce alkol, kafein ve çay tüketilmemelidir; ağır yiyecekler yenmemelidir. Düzenli ve sağlıklı bir şekilde uyumamak sıcak ile birleştiğinde gün içinde performans düşüşüne neden olacaktır.

Gün içinde iş yerinde ana öğünler yenmesine rağmen yorgun hissediliyorsa, bu durum kan glikoz seviyesinin düşmesinden kaynaklı olabilir. Bu yüzden ‘’sağlıklı beslenme’’ çerçevesinde kalarak ara öğünlere de önem verilmelidir.

Omega- 3 açısından zengin gıdalar vücut enerjisini yükselttiği gibi kan akışını hızlandırmaktadır. Bu yüzden fındık, badem ve yağlı balıklar gibi omega- 3 kaynakları yeterince tüketilmelidir.

Yaz veya kış fark etmeksizin düzenli bir şekilde egzersiz yapmaya önem verilmelidir. Egzersiz yapmak ilk zamanlarda ekstra yorgunluk ve performans düşüşü olarak nitelendirilse de uzun sürede hem zihinsel hem de fiziksel olarak performans artışı anlamını taşır. Egzersiz yapan bünye, gün içinde daha yavaş yorulur.

Yazdan kaynaklanan performans düşüşlerinde en fazla yapılan hatalardan bir tanesi de güneşten tamamen izole yaşamaktır. Güneşsizlik, tıpkı aşırı güneş gibi bünyeye zarar veren bir durumdur. Bu doğrultuda günde 20 dakika güneş ışınlarının dik gelmediği saatlerde güneşlenilmelidir.

Dondurma, üzüm, çikolata ve muz gibi içeriğinde endorfin bulunan yiyecekleri tüketmek mutluluk artışı ve performans artışı sağlamaktadır.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yaz Aylarına Özel Hem Hafif Hem Lezzetli 7 Serinletici İçecek Tarifi

Yaz Aylarında Çalışma Motivasyonunuzu Artırmak için Öneriler

Yaz Aylarında Vücut Sağlığı Nasıl Korunmalı?

Yaz Aylarında Almamız Gereken Vitaminler

Yazın Bolca Tüketmeniz Gereken Vücudunuzun Su İhtiyacını Karşılayan 10 Sağlıklı Yiyecek

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ