LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

UZUN SÜREN İZOLASYON SÜRECİNİN ARDINDAN ÇALIŞMA HAYATINA NASIL KONSANTRE OLURUZ?

2019'un son günlerinde başlayan koronavirüs salgını nedeniyle dünyada milyonlarca insan uzun süredir evlerinde; izolasyonda. Bu süreçte bazılarımız evden çalışırken bazılarımız da işine geçici bir süre ara vermiş durumda. Salgın genel anlamda kontrol altına alındığı için yakında çalışma hayatına aktif bir şekilde geri döneceğiz gibi görünüyor. Eğer bu fikir sizi endişelendiriyorsa; bilin ki yalnız değilsiniz. Uzun süren izolasyon süreci, hepimizin üzerinde çeşitli negatif etkilere neden oldu. Bu yüzden çalışma hayatına dönmek konusunda endişeli olmanız son derece normal. Salgının psikolojik sonuçlarının bir anda ortadan kalkması mümkün değil. Ancak yine de bazı yöntemlerle çalışma hayatına yeniden adapte olabiliriz. İşte izolasyonun ardından yeniden çalışma hayatına konsantre olmanıza yardımcı olacak bazı yöntemler.

 

Yapılacaklar listesi oluşturun

Yapılacaklar listesi oluşturun

İşe döndükten sonra muhakkak yapacak yığınla işiniz vardır. Ama bu iş yükünü düşünmek konsantre olmanızı daha da zorlaştırabilir. Bu yüzden işlerinize dair bir yapılacaklar listesi oluşturarak süreci planlayabilirsiniz. Birden tüm işleri bitirmeye çalışmak yerine işlerinizi bölerek sistemli bir şekilde çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede sürece ve çalışma yaşamına daha iyi konsantre olacaksınız. 

 

Dönüş sürecini planlayın

İzolasyon sürecinde bazılarımız zamanını son derece verimli geçirirken bazılarımız konsantre olmakta zorlandığı için bolca dinlendi. Hangisini yapmış olursanız olun, hiç önemli değil. Kendinize karşı anlayışlı olun ve çalışma hayatına yeniden adapte olabilmek için dönüş sürecini planlamaya başlayın. Ne zaman ofise döneceğiniz hakkında net bilgi sahibi olun, işlerinizi sıraya koyun ve şimdiden ofise gitmek için hazırlıklarınızı tamamlayın. Tüm bunlarla meşgul olmak zihnen işe dönüşe alışmanıza yardımcı olacaktır.

 

Hedef belirleyin

Hedef belirleyin

Bir hedefinizin olması sizi daima motive eder. Bu yüzden yeniden çalışma hayatına döndükten sonra hızlıca adapte olabilmeniz için kendinize ulaşılabilir hedefler belirleyin. Hedef veya hedeflerinizi bir kağıda yazın ve kendinize devamlı olarak tekrar edin. Bu hedef iş geliştirmeyle alakalı olabileceği gibi para biriktirmek, tatile çıkmak vb. gibi şeylerle de ilgili olabilir. Unutmayın; hedefiniz konsantre olmaya giden yola açılan kapının anahtarıdır!

 

Kendinize zaman tanıyın

Şu anda çalışma hayatına adapte olmakta zorlanan tek kişi siz değilsiniz. Çalışma arkadaşlarınız da dahil olmak üzere birçok kişi benzer hisler içerisinde. Bu yüzden yeniden adapte olmak için kendinize zaman tanıyın. Emin olun zamanla eski motivasyonunuz yerine gelecektir.

 

Düzenli egzersiz yapın

Düzenli egzersiz yapın

Eğer izolasyon sürecinde egzersize gereken zamanı ayıramadıysanız şimdi başlamanın tam zamanı demektir. Eğer kendinizi fiziksel olarak iyi hissederseniz zihinsel olarak da iyi hissedersiniz. Bu yüzden egzersize mutlaka zaman ayırın. Sadece düzenli yürüyüş yaparak bile egzersizin fiziksel ve zihinsel faydalarını hissedebilirsiniz. Bu sayede psikolojiniz iyi yönde etkilenecek ve daha kolay adapte olabileceksiniz.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenin

Sağlıklı ve dengeli beslenme, sadece fiziksel sağlığınızı desteklemez. Aynı zamanda daha sağlıklı düşünmenizi de sağlar. Bu yüzden çalışma hayatına kolayca adapte olabilmek için kendinize iyi bakmalısınız. Sağlıklı sebze ve meyve tüketimi ile genel sağlığınızı desteklemeli, düşünsel faaliyetlerinize katkıda bulunmalısınız. 

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

İş Hayatında Başarılı Olmak İsteyenler İçin 10 Öneri

İş Yerinde Verimli Çalışmanızı Sağlayacak 10 Öneri

İş Hayatı İçin Faydalı Olabilecek Beden Dili Kuralları

İş Hayatında Doğru İletişim Kurmanın Yolları

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ