LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

19 Haziran Çarşamba

PAZARTESİ SENDROMUNUNUN NEDENLERİ NELERDİR? PAZARTESİ SENDROMUNU ATLATMANIN YOLLARI!

Pazartesi sendromu

Birçok kişi için pazartesi günleri adeta bir kabustur. Pazartesi sendromu yaşayanlar pazartesiyi; hafta sonunun bitişi, bitmeyen mesai, yorgunluk, sinirlilik, yapılmak istenmeyen işler ve dahası şeklinde düşünür. Aslında pazartesi sendromu yaşamanın nedenlerini anlamak, bu sendromu yaşamayı da engeller. İşte pazartesi sendromunun nedenleri ve pazartesi sendromunu atlatmanın yolları...

    

Uyku düzeninizi bozmayın

Uyku düzeni

Vücudumuz ve beynimiz belli bir saate göre çalışır. Bu saate vücut saati denir. Vücut saatinin şaşması, birçok sorunu da beraberinde getirir. Bu hissi anlamak için yaz ve kış saati uygulamalarının yapıldığı zamanları hatırlayın. Değişen bir saat, vücut ritmimizi ve duygusal durumumuzu önemli ölçüde etkiler. Aslında bu bir saatlik değişimler sadece yaz ve kış saati uygulamaları için geçerli değildir. Çünkü biz bu bir saatlik veya daha uzun sürede gerçekleşen değişimleri her hafta sonu yaparız. Hafta sonları eğlenmek ve keyifli vakit geçirmek için daha geç yatar, dinlenmek için ise daha uzun vakitler uyuruz. Durum böyle olunca da vücudun ritmi bozulabilir. Vücut ritminin bozulması da elbette haftaya kötü başlamak anlamını taşır! Yani cumartesi ve pazar günleri saat 11.00'de uyanırken pazartesi 07.00'de uyanmak, yorgun bir başlangıca neden olabilir. Bunun yerine var olan düzeni cumartesi ve pazar da devam ettirmek gerekmektedir.

 

Ani değişimlere alışın

Pazartesi sendromu üzerine yapılan bir araştırmada, çalışanların duygularını kayıt altına almaları istendi. Sonuçlar oldukça şaşırtıcıydı! Çalışanların salı, çarşamba ve perşembe günleri en az pazartesi kadar stresli ve depresif olduğu sonucu ortaya çıktı. Yani pazartesinin diğer günlerden herhangi bir farkı yoktu. Sadece cuma günleri, hafta sonunun gelmesinden kaynaklı olarak hissedilenler farklıydı. Pazartesi günleri stresli ve depresif hissetmemek için bunun hafta sonundan pazartesiye bir geçiş olduğunu ve pazartesinin diğer günlerden farklı bir gün olmadığını düşünmemiz gerekir. Bu bakış açısını kazanmak, pazartesi sendromundan kurtulmanızı sağlayabilir!

 

Sosyalleşin ve rahatlayın

Sosyalleşin ve rahatlayın

Pazartesi sendromunun bir diğer önemli nedeni, insanın var oluşuna kadar gitmekte. Biz çalışanlar, hafta sonu yaşadığımız sosyalliği pazartesi de devam ettirmek ya da yaşayamadığımız sosyalliği pazartesi yaşamak isteriz. Çünkü insan, sosyal bir varlıktır. Bu nedenle iş ortamında paylaşımda bulunmak ve iletişim kurmak, kişinin kendisini güvende hissetmesini sağlayabilir. Bu da muhteşem bir pazartesi anlamını taşır!

 

Hafta sonları kendinize zarar vermeyin

Birçoğumuz hafta sonu geldiği için prensiplerimizi ve alışkanlıklarımızı bir kenara bırakırız. Örneğin diyet yapıyorsak diyeti bozarız, spor alışkanlığımız var ise spora ara veririz... Bu ve bunun gibi daha birçok zararlı durum gerçekleşebilir. Örneğin Amerika'da yapılan bir araştırma, kadınların pazartesi günleri sırf bu nedenden dolayı kendilerini daha az çekici hissettikleri sonucu ortaya çıkmıştır. Bu yüzden hafta sonu yararlı alışkanlıklara ara verilmemelidir.

 

İşinizi sevmeye çalışın, sevemiyorsanız başka bir kariyer planlayın

Pazartesi sendromunun bir başka nedeni, güzel bir hafta sonundan sonra o sevmediğiniz işe gitmek olabilir. Sevmediğiniz bir işe her hafta tekrardan başlamak ise stres, depresyon ve gerginlik yaratabilir; yaratıcılığı ve üretkenliği sıfıra indirebilir. Eğer yaşadığınız pazartesi sendromunun böyle bir nedenden dolayı ortaya çıktığını düşünüyorsanız belki de yeni bir kariyer planı yapmanın zamanı gelmiştir.

 

Pazartesiye olan bakış açınızı değiştirmeye çalışın

Araştırmalar, hafta sonu sabit kilolarını koruyanların bile pazartesi günleri vücut formunun olumsuz etkilendiğini göstermekte. Benzer şekilde inme ve kalp krizi gibi sağlık sorunlarının en çok pazartesi günü yaşanmakta olduğunu söyleyen çeşitli araştırmalar da bulunmakta. Yani eğer sağlıklı, rahat ve mutlu bir hafta istiyorsanız öncelikle pazartesiye olan bakış açısını değiştirmeniz gerek!

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

İş Hayatında Başarılı Olmak İsteyenler İçin 10 Öneri

İş Hayatında Doğru İletişim Kurmanın Yolları

İş Hayatında Hızlıca Yükselmek için 6 Altın Öneri

İş Yerinde Sevilen Biri Olmanın 11 Altın Kuralı

İş Hayatında Çalışma Performansını Arttırmanın Yolları

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ