LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

PANDEMİ SÜRECİNDE İŞ ARAYANLARA ALTIN DEĞERİNDE 8 ÖNERİ

Pandemi Sürecinde İş Arayanlara Altın Değerinde 8 Öneri

İş arama süreci, yaşamın en yorucu dönemlerinden biri olabilir. Süre uzadıkça sabır ve motivasyon azalırken ekonomik zorluklar artmaya başlar. Yeni mezunların azmi ve heyecanı, tecrübeli adaylarda yerini önceliklere ve beklentilere bırakır. İş ararken maaş dışında sağlık sigortası ve yemek kartı gibi yan hakları, çalışma saatlerini ya da kariyer olanaklarını değerlendirmek sürecin olmazsa olmazları arasında sayılabilir. İnsan kaynakları uzmanları ise organizasyon yapısına ve aranan niteliklere en uygun adayı bulmak için büyük bir çaba sarf eder.

Pandemi ile yeniden şekillenen dünya düzeninde, bu manzaraya yeni bir altın kuralın eklendiğini söylemek artık mümkün: Değişime ayak uyduran kazanır. Hem adaylar hem de işverenler için şimdi yeni şeyler söyleme zamanı. Pandemi sürecinde iş arayanlar umutsuzluğa kapılmamalı. Bu yazımızda pandemi sürecinde iş arayanlar için altın değerinde 8 öneriye yer verdik. Hazırsanız başlayalım.

 

1. Kendinize Yatırım Yapın

Krizi fırsata çevirmek deyimi, tam da böylesi zamanlar için var. Örneğin akademik kariyer yapmak istiyor ancak iş ve okulu aynı anda yürütememekten korkuyorsanız şimdi tam sırası. Uzaktan eğitimle lisans derecenizi yükseltirken iş aramaya devam edebilirsiniz. Bu durumun öz geçmişinizi ne kadar güçlendireceğini söylemeye gerek bile yok.

Üstelik kişisel gelişiminize yatırım yapmanın tek yolu bir üniversitenin dijital çatısı altında eğitim almak da değil. Dünyaca ünlü pek çok eğitim sitesi, pandemi döneminde içeriklerini kullanıcılara ücretsiz açmış durumda. Mesleğinizle ilgili nitelikli eğitimlere kaydolarak, rakiplerinizin bir adım önüne geçmek artık her zamankinden daha kolay. Meslek seçiminizden emin değilseniz bu konu üzerine yeniden düşünmek ve başka alanlara geçmek için de vaktiniz var.

 

2. İnsan İlişkilerine Yatırım Yapın

Evde geçirdiğiniz zaman dilimi, size asosyal bir kişilik yapısı olarak geri dönmemeli. İnsan ilişkilerinin çok önemli olduğu iş dünyası için bu büyük bir risk. Yeni işinizi kişisel bağlantılarınız sayesinde bulma ihtimaliniz, sandığınızdan çok daha fazla. Eski iş arkadaşlarınızı, yöneticilerinizi, okul arkadaşlarınızı ya da akrabalarınızı düzenli aralıklarla aramaktan vazgeçmeyin. Sosyal ilişkilerinizi sıkı tutarken, onlara iş arayışınızdan da mutlaka bahsedin. Pandemi sürecini evde yalnız geçiriyor olsanız bile telefonda ya da online platformlarda sohbet etmek, moralinizin ve motivasyonunuzun yüksek kalmasına yardımcı olur. Böylece yeni işvereninizle ilk karşılaşmanızda yüzünüzde kocaman bir gülümseme olacaktır.

 

3. Teknolojiye Yatırım Yapın

Yaşadığınız ortamda kablosuz internet bağlantısının ya da bilgisayarın olmaması artık pek kabul edilebilir bir şey değil. Gerekirse başka harcamalarınızdan ödün vererek evinize internet bağlantısı sağlayın. Dijital kurslar ve online buluşmalar için kotanızı yüksek tutmanız da yerinde olur. Bilgisayar satın almak ya da bilgisayarınızın donanımını geliştirmek için ise beklentilerinizi not edebilir ve indirim dönemlerini bekleyebilirsiniz.

 

4. Görünür Olun

Görünür Olun

Evde otururken görünür olmanın yolu sosyal medyadan geçiyor. Özellikle Linkedin gibi, kariyer yolculuğunuza eşlik edebilecek sosyal medya kanallarını yeni gönderilerle besleyin. Bu kanallardan iş bağlantıları edinebilir, hatta yeni iş ilanlarına anında başvurabilirsiniz. İnsan kaynakları alanında çalışan kişilerle bağlantı kurmak da iyi bir fikir olabilir.

 

5. Online Mülakatlara Hazırlıklı Olun

Online mülakat

İş arayan biri, online mülakatlara da iş hayatının bir parçasıymış gibi hazırlıklı olmalı. Yüz yüze görüşmelerin yerini dijital buluşmalara bırakmasıyla toplantı istekleri de anlık hale geldi. Artık mülakat için günlerce prova yapacak vaktiniz kalmamış olabilir. Mental olarak kendinizi her an bir video konferansa ya da telefon görüşmesine hazır tutmalısınız.

 

6. Gündemden Haberdar Olun

Döviz kuru, uluslararası siyaset, ekonomik göstergeler ya da aşı çalışmaları... Gündemi takip edecek kadar vaktiniz olduğuna göre bunun hakkını verin. Vaktinizi verimli bir şekilde geçirmenin yolu da farkındalığınızı artırmaktan geçiyor. Hangi sektörlerin büyüdüğünü ve hangi alanlarda iş fırsatlarının arttığını ancak gündemi takip ederseniz öğrenebilirsiniz.

 

7. Aceleci Olmayın

İş bulma süresi uzayınca acele edip kendinize uygun olmayan bir iş teklifini kabul edebilirsiniz. İnsanın iş arkadaşlarını ailesinden bile daha çok gördüğünü düşünürsek bu büyük bir risk. Bir iş teklifine evet demeden önce iki kere düşünün. Fırsatları doğru analiz edecek zamana sahipsiniz, bunu en iyi şekilde değerlendirmeye çalışın.

 

8. Alternatifler Geliştirin

Belirsizlik sürecinde işe alımlar azalmış, iş ilanları tek tük kalmış olabilir. Bu durumda esnek olun, başka işler hakkında da fikir edinin. İnternet üzerinden satış yapmak, içerik yazmak, grafik tasarım ya da çeviri yapmak gibi yükselen iş kollarına da alıcı gözüyle bakmayı ihmal etmeyin.

Pandemi sürecinin hem ekonomik yönden hem de ruhen yıpratıcı tarafları olsa da, bu kriz içerisinde fırsatlar saklıyor olabilir. Kendinizi daha yakından tanıma fırsatını kaçırmayın. Sabırlı ve kararlı olursanız iş arayışınız da verimli hale gelecektir.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

İş Hayatımızı Çekilmez Kılan Karakterler

İş Yerinde Sevilen Biri Olmanın 11 Altın Kuralı

İyi Bir Yöneticide Olması Gereken 9 Özellik

Ofis Hayatınızı Daha Keyifli Hale Getirecek 9 Öneri

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ