LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

ONLİNE İŞ GÖRÜŞMELERİNDE BEDEN DİLİNİZİ EN İYİ BİÇİMDE NASIL YÖNETEBİLİRSİNİZ?

Son dönemde yaygınlaşan evden ve hibrit çalışma modellerinin bir sonucu olarak işe alım süreçlerinde de değişimler yaşanıyor. İnsan kaynakları profesyonelleri, işe alım görüşmelerini artık online yapmayı tercih ediyor. Uzmanlara göre, işe alım görüşmelerinde beden dilinizi nasıl kullandığınız en az öz geçmişiniz kadar önemli. Peki siz, beden dilinde uzmanlaşmış bu profesyonellerin karşısına çıkmaya hazır mısınız? Online iş görüşmelerinizde size yardımcı olabilecek bir kılavuz hazırladık. İşte online mülakatlarda beden dilinizi en iyi nasıl yönetebileceğinize dair 7 etkili ipucu...

 

1. Kameraya Baktığınızdan Emin Olun

Kameraya Baktığınızdan Emin Olun

Online iş görüşmenizin başarı ile sonuçlanmasının sırrı, aslında bu kısa cümlede saklı. Çok fazla görüntülü görüşme yapmıyorsanız, ekrandaki görüntünüze gözünüzün takılıyor olması normal gelebilir. Ancak bu durum online iş görüşmelerinde hoş karşılanmaz. Görüşmeniz boyunca kameraya bakmaya çalışın. Unutmayın, her işe alım görüşmesinde göz teması kurmanız beklenir. Online iş görüşmelerinde göz temasının yaratacağı sempati ve ilgiyi kaçırmamak için kameraya insanmış gibi davranmayı deneyebilirsiniz. İş görüşmenizden önce bir arkadaşınızla online görüşme yapmak, bu alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca görüşme boyunca arama ve bildirimlere gözünüzün kaymaması için cep telefonunuzu yakınınızda bulundurmayın.

 

2. Kendinden Emin Bir Duruş İçin Nasıl Oturduğunuza Dikkat Edin

Kendinden Emin Bir Duruş İçin Nasıl Oturduğunuza Dikkat Edin

Doğru bir duruş ile oturmak, kendine güvenin dışa vurumu olarak algılanır. "Kaykılarak" oturmak, hem kendine güvensizliğin hem de özensizliğin bedensel ifadesi gibidir. Aşırı dik durmaya çalışmak gibi rahatsız pozisyonlar ise sizi strese sokar. Bu nedenle ilgili ve konuşmaya dahil olduğunuzu gösteren bir algı yaratmak için sandalyenize tam yaslanmadan oturun. Online iş görüşmenizden önce, vücut ağırlığınızı dengeleyen rahat bir oturuş için prova yapmayı unutmayın.

 

3. Bilgisayarınızı Beden Dilinizi Doğru Yansıtacak Biçimde Yerleştirin

Bilgisayarınızı Beden Dilinizi Doğru Yansıtacak Biçimde Yerleştirin

Yüz yüze görüşmelerde konuya olan ilginizi bedensel olarak göstermeniz oldukça kolay. Konuşmacıya doğru hafifçe öne doğru eğilen bedeniniz, hem dikkatinizin hem de ilginizin işareti olarak yorumlanır. Online görüşmelerde ise bu etkiyi kameraya olan uzaklığınızı doğru ayarlayarak yakalayabilirsiniz. Bilgisayarınızı yerleştirirken ekrandan bir kol boyu uzaklıkla olduğunuzdan emin olun. Kameranızın göz hizanızda olup olmadığını kontrol edin ve sadece görüşmeciniz konuşurken ilginizin bir ifadesi olarak ekrana doğru bir iki santim yaklaşın.

 

4. Hareketlerinizi Kontrol Ederek Minimuma İndirin

Hareketlerinizi Kontrol Ederek Minimuma İndirin

Gerginliğinizi azaltarak ifade becerinizi arttırmak için mimik ve jestlerden yardım almak isteyebilirsiniz. Ancak online görüşmelerde aşırıya kaçan her detayın dikkat dağıttığını unutmayın. Özellikle ellerinizi çok fazla kullanmamaya özen gösterin. Saçınızla oynamak ya da sık sık yüzünüze dokunmak hem hoş karşılanmaz hem de karşınızdakinin dikkatini dağıtabilir. Tüm vücudunuzu hareket ettireceği için kamerada görünmese bile bacağınızı sallamamaya çalışın.

 

5. Sadece Gerektiğinde Başınızla Onaylayın

Sadece Gerektiğinde Başınızla Onaylayın

Tek taraflı bir konuşmada ya da bir konferansta başınızı sallayarak karşı tarafı onaylamanız, konuşmacı için rahatlatıcı olabilir. Ancak söz konusu bir mülakatsa sürekli başınızı sallamak, olumlu bir mesaj vermez. Görüşmeciniz sıkıldığınızı ya da dalıp gittiğinizi düşünsün istemiyorsanız sadece gerektiğinde bu jesti kullanın.

 

6. Sahte Gülümsemelere Sığınmayın

Sahte Gülümsemelere Sığınmayın

Görüşmenin başlangıcında ve sonunda gülümsemek, karşınızdaki kişide yaratacağınız intiba için önem taşır. Ancak online iş görüşmesi sırasında sürekli gülümsemeniz sizi daha az yetkin gösterebilir. Spesifik olarak ciddiyet ve dikkat isteyen bir pozisyona başvurduysanız görüşme boyunca gülümsemeniz olumsuz sonuçlar doğurabilir. Dengeyi yakalamak için karşınızdaki kişinin yüz ifadesini gözden kaçırmamaya çalışabilirsiniz.

 

7. İş Görüşmenizden Önce Aktif Dinleme Pratiği Yapmaya Çalışın

İş Görüşmenizden Önce Aktif Dinleme Pratiği Yapmaya Çalışın

Uzmanlar, işe alım görüşmelerinin en önemli bileşeninin aktif dinleme olduğu konusunda hemfikir. Bu önemli detay, online iş görüşmeleri için de geçerli. Online iş görüşmeniz sırasında işe alım personelinin konuşmasına odaklanmaya çalışın. Ses tonunu fark ederek yüz ifadesine ve vücut diline dikkat edin. Dinlediğinizi göstermek için sohbete "anlıyorum" gibi sözlü onaylarla katılmaya çalışın. Bedenen de aktif dinlemeye hazır olun. Kollarınızı göğsünüzün önünde birleştirmekten kaçının. Konuşmaya kapalı olduğunuzun ifadesi olan bu beden jesti, aynı zamanda dinlemenizi de olumsuz yönde etkiler.

 

Konfor, şıklık ve misafirperverliği bir arada sunan, Türkiye’nin yerel otel zinciri Elite World Hotels, dijitalleşmeye yönelik girişimleriyle iş dünyasını yeni nesil organizasyon ayrıcalıkları ile tanıştırarak misafirlerine profesyonel bir toplantı deneyimi sunuyor.

Ayrıntılı bilgi için 0212 237 17 00 numaralı telefon üzerinden veya hybridmeetings@eliteworldhotels.com.tr  mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Salgın Sürecinin İş Performansınızı Etkilemesine İzin Vermeyin!

Koronavirüs Sonrasında İş Yaşamımızda Yaşanan 6 Değişiklik

Koronavirüs Süreci İle Çalışma Hayatımızda Ne Gibi Değişiklikler Bizleri Bekliyor?

Büyük Toplantı Organizasyonları Nasıl Yapılır?

Uzun Toplantıları Başarılı Bir Şekilde Geçirmek için Neler Yapmalıyız?

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ