LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

NORMALLEŞME SÜRECİNDE ÇALIŞANLARIN ALMASI GEREKEN 7 ÖNLEM

Koronavirüs salgınının kontrol altına alınmasıyla birlikte tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de kısıtlamaların kademeli şekilde kaldırılacağı bir normalleşme süreci başlıyor. Bu süreçte koronavirüs'e karşı hijyen önlemleri devam ederken iş hayatı açısından da yapılması gereken pek çok şey var. Uzmanlar salgındaki risk faktörünün halen devam ettiğini ve salgının sona ermediğini, bu nedenle de iş hayatına dönsek bile önlemler almanın hayati önem taşıdığını sıklıkla belirtiyor. Peki çalışan kişiler, normalleşme sürecinde ne gibi önlemler almalı? İşte çalışanların yeni normalleri!

 

1. Maske kullanımı

Maske kullanımı

Koronavirüs solunum yolu ile bulaştığı için maske kullanımı büyük önem taşıyor. Dolayısıyla çalışan kişiler, gün içinde asgari ölçüde kişi ile temasta bulunsalar dahi maske kullanmaları bir lüks değil, zorunluluk. Zaten Sağlık Bakanlığı işyerlerinde maske kullanımını normalleşme süreci boyunca zorunlu kılmış durumda. Bu yüzden işe döndükten sonra işyerinize gönderilen genelge ve size yapılan bilgilendirme doğrultusunda çalışırken de maske, siper gibi koruyucu malzemeler kullanmaya özen göstermeniz gerekiyor.

 

2. Sosyal mesafe kuralı

Eğer çalışan bir insansanız normalleşme sürecinde almanız gereken önlemlerden bir tanesi de iş arkadaşlarınızla ve müşterilerinizle sosyal mesafe kuralına uymanız. Bu doğrultuda da açılan işyerlerine bakanlık tarafından gönderilen genelgeler söz konusu. Bu yüzden siz de çalışma süreniz boyunca sosyal mesafe kuralına uyarak insanlarla yakın mesafede bulunmamalı, koronavirüs önlemlerini karşılıklı anlayışla uygulamaya devam etmelisiniz.

 

3. Olabildiğince az temas

Normalleşme sürecinde almanız gereken bir diğer önlem ise kişiler ve nesnelerle olabildiğince az temasta bulunmanız. Bu süreçte yaptığınız iş ne olursa olsun mümkün çerçevede temassız yöntemler tercih edilmelidir. Örnek vermek gerekirse temizlik personeli iseniz çöplerin içeriğine temas edilmeden boşaltılabilmesi için gerekli uygulamalar yaptırılabilir. Bu konudaki sorumluluk işverenlere ait olduğu gibi, siz de benzer önlemleri kişisel çerçevede alabilirsiniz.

 

4. El hijyeni

El hijyeni

Koronavirüs'ten korunmada el hijyeninin ne kadar önemli olduğunu artık hepimiz anlamış durumdayız. Bu yüzden normalleşme sürecinde çalışanların işyerine girmeden ve çalışma sırasında en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla ellerini sık sık yıkamaları büyük önem taşıyor. Bu konuda işverenlerin çalışanlarına gerekli uyarıları yapmaları gerekmekte; su ve sabun erişimi olmayan anlar için alkol bazlı el dezenfektanı ile ellerin sıkça temizlenmesi sağlanmalıdır.

 

5. Asansör kullanımından kaçınılması

asansör kullanımından kaçınılması

Normalleşme sürecinde çalışanların alması gereken önlemlerden bir tanesi de mümkün olduğunca asansör kullanmamaktır. Havalandırma bakımından zayıf olan bu tür alanların ciddi risk içerdiği bilinmektedir. Bu yüzden zorunlu hallerde dahi asansörlerde sosyal mesafe kuralına uyularak uygun kişi sayısı sınırlandırılmalı ve temas edilen yüzeylerin sıklıkla dezenfekte edildiğinden emin olunmalıdır.

 

6. Ortak kullanım alanlarının dikkatli kullanılması

Tuvalet, banyo ve lavabo gibi ortak kullanılan alanların hijyeni, koronavirüs'ten korunmada oldukça önemlidir. Bu yüzden çalışan insanların işyerlerinde bu tür alanlarda gerekli hijyenin sağlandığından emin olduktan sonra kullanmaları gerekir. Benzer şekilde bu tür alanlarda kullanımdan önce hijyen sağlamak için gerekli temizlik malzemelerinin de bulundurulması gerekmektedir.

 

7. İş elbiseleri ile harici elbiselerin temasının önlenmesi

Koronavirüs'ün giysilerimiz gibi cansız maddelerin üzerinde de uzunca süre canlı kalabildiğini biliyoruz. Bu yüzden bu süreçte uzmanlar dışarıda giyilen giysilerin eve girer girmez çıkarılması ve dezenfekte edilmesi gerektiğini sıkça dile getirdiler. Normalleşme sürecinde de bu konuda mutlaka tedbirli davranılmalı. Çalışan kişiler iş elbiseleri ile harici elbiselerini temas ettirmeden ayrı yerlerde saklamalı ve iş giysileri ile evlerindeki yüzeylere temas etmemeli.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Salgın Hastalıklara Karşı Korunmak İçin Edinmeniz Gereken 8 Hijyen Kuralı

Bağışıklık Sistemimizi Güçlü Tutacak Sağlıklı Yaşam Önerileri

Hemen Şimdi Spora Başlatacak Öneriler

Stressiz Bir Hayat İçin Yapmanız Gerekenler

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ