LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
 • ELITE WORLD SAPANCA
 • ELITE WORLD ASIA
 • ELITE WORLD EUROPE
 • ELITE WORLD İSTANBUL
 • ELITE WORLD BUSINESS
 • ELITE WORLD MARMARİS
 • ELITE WORLD VAN
 • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

İŞ YAŞAMINDA KARŞIMIZA ÇIKAN BORE-OUT SENDROMU HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Genelde söz konusu iş olduğu zaman birçok kişi çok fazla iş verildiğinden, kapasitesi üzerinde çalıştığından ve işleri yetiştiremediğinden dolayı mutsuz olduğunu söyler. Fakat bunun tam tersi de mevcut. Yani; gün içinde yapacak bir iş bulamamaktan, kendine iş yaratmaktan, boş boş oturmaktan ve basit görevlerle haftayı tamamlamaktan dolayı doğan mutsuzluk. Eğer siz de bu kategoriye giriyorsanız; bore out sendromu yaşıyor olabilirsiniz. İşte iş yaşamında karşımıza çıkan bore out sendromu hakkında bilmeniz gerekenler.

 

Bore out sendromu nedir?

Bore out sendromu

Bore out sendromu en basit tanımıyla; kişinin iş yerinde yapacak iş bulamamasından ve kendisine verilen görevleri basit ve yetersiz bulmasından kaynaklanan bir sendromdur. Bore out sendromu bir ruhsal bunalım halidir. Bu sendrom “tükenmişlik sendromu” yani “burn out sendromu”nun tam tersidir. Bore out terimi ilk kez 2007 yılında Peter Werder ve Phillippe Rothlin tarafından “Diagnose Bore Out” adlı kitapta tanımlanmıştır. Bu sorun aslında oldukça yaygındır fakat tabu kabul edildiği için birçok kişi itiraf edememektedir. Bore out sendromunda kişi yanlış yerde olduğunu ve boşa vakit geçirdiğini hissetmektedir. En yaygın sebep ise çalışılan işin kapasiteye yetersiz gelmesidir. Her iş grubunda rastlanan bu sendrom özellikle memurlarda yaşanmaktadır.

Daha derine indiğimiz zaman ise çalışan; yaptığı işten tatmin olmamakta, can sıkıntı yaşamakta ve yapılan işin kendisini zorlayacak nitelikte olmadığını hissetmektedir. Bununla birlikte işe olan tüm ilgisini kaybetmekte ve potansiyelini gerçekleştiremediğini hissetmektedir. Bilgilerini ve yeteneği kullanamadığı için şirkete fayda sağlamadığı düşüncesi doğmakta ve bu doğrultuda bireysel olarak takdir edilememekten kaynaklı üzüntü yaşamaktadır.  

 

Bore out sendromu nasıl ortaya çıkıyor?

Peter Werder ve Phillippe Rothlin'in “The New Boreout Work Syndrome” kitabında sendromun ortaya çıkışı 3 özellik ile tarif edilmiştir:

 • İş ile özdeşleme eksikliği sonucunda doğan ilgisizlik.
 • Çalışanın gün içinde ne yapması gerektiğini bilmediği için doğan sıkıntı, özürlülük, ilgisizlik ve şüphe.
 • Monoton, anlamsız görevler ile ziyan olma hissi; verebileceği her şeyi verebilme ya da verememe duygusu.

 

Yöneticiler çalışanlarına bore out sendromu yaşatmamak için neler yapmalıdır?

bore out sendromu yaşatmamak için

İşte yöneticilerin şirkette bore out sendromuyla savaşması için yapması gerekenler;

 • Her şeyden önce yöneticiler odağını kendisinden çok çalışanlarına vermelidir. Sadece “ben” odaklı yöneticiler önemli işleri kendileri yapabilmekte ve altında çalışanları gereksiz küçük detaylarla meşgul edebilmektedir. Angarya işler ise çalışanda “kapasiteyi kullanamama” hissinin yaşanmasına neden olmaktadır.
 • Yöneticiler işlerin ne kadar vakit aldığı konusunda kesin bilgi sahibi olmalıdır. Boş vakit varken çalışanın kendini geliştirmek için yaptığı bir eylem hoş karşılanmalıdır. Örneğin hiçbir iş yokken kapasitesi yüksek çalışana kitap okuduğu, bir şey izlediği ve kendini geliştirmek için internetten bir şey okuduğu için kızmak bore out sendromunu daha da tetikler.
 • Yöneticiler yeteri kadar motive edici adımlar atmalı ve gerekli geri dönüşü vermelidir.
 • Yöneticiler çalışanlarına mümkün olduğunca monoton ve angarya görevlerden uzak tutmalıdır.
 • Yöneticiler çalışanlarına bore out sendromunun yaşanmaması için sorumluluk vermeli, takım çalışmasına teşvik etmeli; yetki, rol ve fonksiyonları net çizgilerle belirlemeli, iletişim ağlarını kuvvetlendirmelidir.
 • Tabii ki en önemli iş İK'ya düşmektedir. Bore out sendromunun yaşandığı zaman işlerin tanımlanması ve iş alımlarının gözden geçirilmesi büyük önem taşımaktadır. Mesela en iyi diplomalı kişiyi işe almak için yarışılmaması gerekmektedir. Bunun yerine şirket yöneticilerinin ve İK’nın çalışanları ne kadar performans ile çalıştırabildiğinin gözetilmesi gerekmektedir.

 

Bore out sendromu yaşayan kişiler ne yapabilir?

Bore out sendromu yaşayan kişiler ne yapabilir

Yöneticilerin çalışanları için bore out sendromunu yok etme yöntemlerine göz attık. Peki çalışanlar bore out sendromu için ne yapmalı?

 • Her şeyden önce kişi kapasitesinin altında çalıştığı hissine kapıldıysa mutlaka ama mutlaka yönetici ve İK ile konuyu paylaşmalıdır.
 • Eğer bore out sendromu yaşanıyorsa işin sıkıcı olmayan yönlerine odaklanılmalı ve yöntemler geliştirilmelidir.
 • Eğer tüm bunlara rağmen bir sonuç alınamıyorsa belki de yeni bir iş aramanın çoktan zamanı gelmiştir.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yalnızca İşini Aşkla Yapan İnsanların Anlayabileceği 8 Harika Duygu

İş Yaşamında Dikkat Eksikliği Yaşamanın Nedenleri ve Zararları

İş Hayatında Çalışma Performansını Arttırmanın Yolları

Yalnızca Ofis Çalışanlarının Aşina Olduğu 9 Keyifli Durum

Kadınların İş Yaşamında Yaşadığı 8 Zorluk

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ