LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

İŞ YAŞAMINDA DİJİTAL GÖÇEBELİK(NOMAD) KAVRAMI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

Günümüzde dijitalleşmenin artması ve özellikle yaşadığımız salgın süreci, uzaktan çalışmaya hız kazandırdı. Fakat salgın süreci yaşanmadan önce de dijital göçebelik, yani digital nomad vardı. Belki de yaşadığımız salgın süreci, pek çok şey gibi dijital göçebelere de zarar verdi. Ama ne olursa olsun, dijital göçebelerin çalışma ortamının rahatlığı su götürmez bir gerçek. Biz de sizin için dijital göçebelik hakkında bilmeniz gerekenleri bir araya getirmeye çalıştık. İşte dijital göçebelik hakkında bilinmesi gerekenler!

 

Dijital Göçebeler, Ofis Ortamı Olmadan Gezerek Çalışabiliyorlar

Holiday

Yani hem işinizi yapabileceksiniz hem de seyahatin ve tatilin keyfini çıkarabileceksiniz. Dijital göçebeler, genelde başka ülkeleri gezerek işlerini yapar. Aynı zamanda mesai saatinden, ofis kurallarından, resmi giysilerden bağımsız olarak sadece işlerine odaklanırlar.

 

Dijital Göçebelerin İhtiyacı Olan 3 Ley!

Doğru duydunuz! Dijital göçebeler çoğunlukla yanlarında 3 şey bulundurur, diyebiliriz. Bunlar;

1. Aktif bir şekilde yazılarını yazabilecekleri, işlerini yapabilecekleri bir bilgisayar,

2. İş sürecini sık sık kontrol etmeleri gereken bir akıllı telefon,

3. Elbette ki internet!

Dijital göçebeler, bu üç şeyin yanlarında olmasına azami ölçüde önem göstermek zorunda. Bu nedenle gidecekleri, gezecekleri yerleri internet erişiminin kolaylığına göre değiştirirler. Aksi taktirde internet erişiminin olmaması hem dijital göçebeliğe hem de iş sistemine ters düşer.

 

Peki, Dijital Göçebeler Hangi İşleri Yaparlar?

Dijital göçebe olabilmeniz için bir yeteneğinizin olması gerekiyor. Bu yeteneğinize göre yapmak istediğiniz işleri seçebiliyorsunuz. Bu bağlamı da dikkate alarak dijital göçebelerin yaptıkları işleri sıralayalım:

Freelancer olarak metin yazarlığı, içerik editörlüğü, sosyal medya uzmanlığı yaparlar. Aynı zamanda kod yazarak, dijital ürün oluşturup satarak geçimlerini sağlarlar. Bu amaç doğrultusunda elektronik kitap, reklam geliri elde edilen blog, yazılım vb. geliştirip satarlar.

Girişimcilik

Online danışmanlık (muhasabe - banka vb.)

Dijital pazarlama

Web sitesi, e - ticaret sitesi, ya da mobil uygulama geliştirmek

Dijital göçebeler, yukarıda sayılanlardan herhangi birini ya da ihtiyaç halinde birden fazlasını yaparak gelir elde edebilirler.

 

Dijital Göçebelik Diğer İşlere Göre Çok Daha Ekonomik!

Sürekli bir işiniz olduğu zaman, teknik olarak her gün işe gitmek zorundasınız. Bu nedenle kurulu bir düzene sahip olmanız gerekir. En basitinden bir eviniz olmalı, bu kira ya da kendi eviniz olabilir. Evin tüm giderleri, su, elektrik, doğalgaz faturası, kişisel ihtiyaçlar derken oldukça büyük bir masraf sizi bekler. İhtiyacınıza göre bir de araba satın alırsanız tüm masraflarınıza bir ekleme daha olur.

Dijital göçebelerin de tercihe bağlı olarak seyahat için arabaya ihtiyaçları olabilir. Fakat diğer masrafları neredeyse yok denecek kadar azdır. Pasaport, vize gibi temel gereksinimler halledildikten sonra harcama yapılacak büyük bir ihtiyaç da bulunmuyor. Dijital göçebeler, kolay taşınabilir eşyalar dışında başka bir eşya da satın almadıkları için eşya veya benzeri bir şeye para harcama ihtiyacı duymuyor. Bu durum da tatilin ve gezintinin keyfini daha fazla çıkarabilmeleri için kaynak sağlıyor. Dijital göçebelik aynı zamanda farklı birçok dil öğrenmenizi sağlıyor ve sizi dünya insanı yapıyor.

 

Dijital Göçebelik, Sanıldığı Kadar Kolay Bir İş Değil!

bench man

Dijital göçebelikte elektronik kitap yazarak veya sürekli reklam geliri olan bir iş yaparak pasif gelir elde edebilmek mümkün. Bunun dışında ise "Ne kadar ekmek, o kadar köfte" hesabı olduğunu söyleyebiliriz. Çalışmadığınız zaman para kazanamazsınız, bu durum da en zorlayıcı etkenlerden biri olabiliyor. Ayrıca hayal ettiğiniz gibi kumsalda tatil yaparak işlerinizi yapmaya çalışırsanız motivasyon kaybı yaşayabilirsiniz. Çünkü insanlar tatil yaparken çalışmaya gayret etmek oldukça heves kırıcı olabilir. Bunun yanında güneşten dolayı bilgisayar ekranını görmekte sorun yaşıyor olabilirsiniz ya da klavye tuşlarının arasına tozlar dolabilir. Hiçbiri olmasa dahi bilgisayarınızın şarjı bitebilir. Yani, sözün özü her şey uzaktan görüldüğü gibi olmayabilir.

 

Dijital Göçebeler En Çok Nereleri Tercih Ediyor?

Dijital göçebeler, çoğunlukla internetin gelişmiş ve ucuz yaşam koşullarının hakim olduğu yerleri tercih ediyor. Bu anlamda Asya, en çok rağbet gören yerlerden biri. Budapeşte, Prag, Barselona, Tiflis, Bali, Tayland, Lizbon, Medellin, Berlin ve Valensiya ise dijital göçebelerin gözde alanları arasında.

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ