LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

İŞ GÖRÜŞMESİ YAPARKEN SORMANIZ GEREKEN 9 ETKİLEYİCİ SORU

Özenle hazırlanmış bir öz geçmiş, etkileyici bir gülümseme ve öz güvenli bir beden dili ile işe alım mülakatına hazırsınız. Belki de pozisyona en uygun aday olduğunuzu kanıtlamak için görüşme boyunca yöneltilebilecek soruların provasını yaptınız bile. Ancak insan kaynakları personelinin, geçmiş iş deneyimlerinize ve pozisyona uygunluğunuzu sınayan, kişisel yetkinliklerinize yönelik soruları dışında son bir sorusu daha olabilir. Genellikle görüşmenin sonuna doğru yöneltilen "Bana sormak istediğiniz herhangi bir sorunuz var mı?" sorusu, sizi öne çıkaran fırsat olabilir. Başvurduğunuz pozisyonla ne kadar ilgilendiğinizi göstererek diğer adaylardan ayrılmanızı sağlayacak bu fırsatı nasıl kullanmanız gerektiğini biliyor musunuz? İşte, başarılı bir iş görüşmesi için sormanız gereken 9 etkileyici soru...

 

1. Firmanın Vizyonunu/ Kurumun Büyüme Planları Hakkında Söylediklerinizi Biraz Daha Detaylandırabilir misiniz?

Firmanın Vizyonunu

Karşınızdakini aktif olarak dinlendiğinizi göstermek için insan kaynakları personeli ile aranızda geçen sohbete dayalı sorular sormaya özen gösterin. Başvurduğunuz firmanın/ kurumunun geleceğe yönelik planları hakkında soru sormak, başvurduğunuz pozisyonla gerçekten ilgilendiğinizi gösterir.

 

2. Bu Pozisyondaki Açık Nasıl Ortaya Çıktı?

Bu Pozisyondaki Açık Nasıl Ortaya Çıktı

İnsan kaynakları personelinin bu soruyu yanıtlama şekli, dahil olacağınız yapı hakkında size detaylı bilgi verebilir. Şirketin büyümesi nedeniyle oluşturulan yeni bir pozisyon olduğuna dair olumlu bir yanıt alabilirsiniz ki bu mutluluk vericidir. Ancak, personel sirkülasyonun çok hızlı olduğuna işaret eden bir cevap da alabilirsiniz. Bu cevabı, süregelen personel değişiminin nedenlerini sorgulamak için kullanmanız sizin açınızdan akıllıca olabilir.

 

3. İşe Başlamadan Önce Özel Bir Eğitim Verilecek mi?

İşe Başlamadan Önce Özel Bir Eğitim Verilecek mi

Maaş ve yan haklar gibi soruları teklif aşamasında sormanız daha akıllıca olur. Pozisyona uygun olduğunuzu bilerek talepleriniz için daha avantajlı hâle gelebilirsiniz. Bu noktada işe başlamadan bir eğitim sürecinin olup olmadığını biliyor olmanız önem taşır. Zira birçok şirket, verilecek eğitimi deneme süreci olarak görme taraftarı olabilir.

 

4. Kurum Kültürünü Nasıl Tanımlarsınız?

Kurum Kültürünü Nasıl Tanımlarsınız

Bu soru, işe alımdan sorumlu personele "İş yerinizi seviyor musunuz?" diye sormanın profesyonel hâli olabilir. Bu olumlu soru, şirket kültürü hakkında net cevaplara ulaşmanızı sağlar. Bu soru ile kurumun web sitesinde paylaştıklarından daha samimi ve gerçekçi yanıtlar alabilirsiniz.

 

5. Tipik Bir İş Gününü Kısaca Anlatmanız Mümkün mü?

Tipik Bir İş Gününü Kısaca Anlatmanız Mümkün mü

Her ne kadar işe alım süreçleri modern dünyanın gereklerine göre yenilense de henüz adaylara bir ön gösterim sunulmuyor. Ancak bu etkili soru ile sıradan bir iş gününün resmini çizmeniz mümkün. Görev tanımının önceliklerini, ast ve üstlerle olan diyaloğun sıklığı gibi tüm detayları bu sorunun cevabında bulabilirsiniz. Böylece sizden beklenilenler hakkında bir daha net fikir sahibi olabilirsiniz.

 

6. Performans Kriterleri Neler? Değerlendirme Süreci Nasıl İşliyor?

Performans Kriterleri Neler Değerlendirme Süreci Nasıl İşliyor

İşe alım görüşmelerinde unutulmaması gereken soruların başında performans değerlendirme süreci yer alır. Performans kriterleri ve değerlendirme sürecinin, kariyeriniz üzerindeki etkisini yadsımayın. Resmi ve gayriresmi geri bildirimlerin nasıl ve sıklıkta yapıldığına dair bilgi edinmeye çalışın. Kime rapor vereceğinize, daha kıdemli bir pozisyon için görüşüyorsanız kimlerin size rapor vereceğine dair spesifik bilgiler isteyin.

 

7. Şirket Çalışanlarında Spesifik Olarak Ne Arıyor?

Şirket Çalışanlarında Spesifik Olarak Ne Arıyor

Bu soru genel olarak kurum kültürüne yatkınlığınız hakkında bir fikir verebilir. İnsan kaynakları uzmanın bahsettiği özelliklere veya değerlere sahipseniz, uyum konusunu dert etmenize gerek kalmaz. Hatta aldığınız cevap, görüşmenizin sonucu hakkında olumlu ya da olumsuz ipuçları içerebilir.

 

8. Kişisel ve Profesyonel Gelişim İmkânları Var mı?

Kişisel ve Profesyonel Gelişim İmkânları Var mı

Hayatınızın önemli bir bölümünü geçireceğiniz iş yerinizin, sizin için yapacağı yatırımları bilmek hakkınız. Pozisyonunuzun gerek duyduğu eğitimlerin şirket bünyesinden karşılanıp karşılanmadığını bu soru ile öğrenebilirsiniz. Ayrıca kariyerinizi destekleyici seminerler ve motivasyon uygulamaları hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

 

9. İşe Alım Süreci Ne Zaman Sonuçlanacak?

 İşe Alım Süreci Ne Zaman Sonuçlanacak

"Biz size döneriz" cümlesinin belirsizliğinden kurtulmanız mümkün. Pozisyona uygun aday değerlendirmelerinin ne zaman sona ereceğini sorun. Bu bir ön görüşme ise sonraki adımların tarihleri konusunda bilgi talep edin. Sormak istediğiniz başka bir soru olması hâlinde kiminle ve nasıl irtibata geçebileceğinizi de netleştirmeye çalışın.

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ