LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

İLK DEFA İŞ DENEYİMİ YAŞAYACAK KİŞİLERE 7 TAVSİYE

İş hayatı birçoğumuzun yaşamımıza keyif ve mutluluk getirse de ilk günler daima heyecanlı ve stresli geçer. Yeni bir iş; yeni insanlar tanımayı, yeni ortamlara girmeyi, yeni müşteriler ile muhatap olmayı gerektirir. Bunlar da sancılı ve gergin bir başlangıç sürecini ortaya çıkarabilir. Fakat alışma sürecini atlattıktan ve çalıştığınız kurumun bir parçası olduğunuzu hissettikten sonra her şey çok daha rahat ilerler. İşte ilk defa iş deneyimi yaşayacak kişilere alışma sürecini sağlıklı bir şekilde geçirmeleri için tavsiyeler…

 

1. Gitmeden Önce Mutlaka Araştırın!

Gitmeden Önce Mutlaka Araştırın!

Kendi alanınız olan bir işe girmiş olsanız dahi bir işi baştan sona bilmenizin imkânı yok. Fakat teknoloji çağındayız ve ulaşmak istediğiniz bilgiler sadece bir tık ötenizde. Hem yapacağınız işe hem de çalışacağınız yere dair araştırma yapmak, istemediğiniz sürprizlerle karşılaşmanızı engeller. Ayrıca eğer iş alanınıza dair araştırmalar yapar ve gerçek dünyadan örnekler görürseniz o işi başarma ihtimaliniz artar. Gördüğünüz işlerden ilham alarak kendi fikirlerinizi daha kolay üretirsiniz.

 

2. İlk İzlenimlere Önem Verilir!

 İlk İzlenimlere Önem Verilir!

İşinizin ilk gününde iyi bir izlenim oluşturmaya dikkat etmelisiniz. Temiz ve özenli bir şekilde giyinmek, abartı makyajdan kaçınmak, ağır parfüm kokularından uzak durmak, yeni tanıştığınız insanlara güler yüzlü yaklaşmak ve kibar davranmak iyi bir ilk izlenim sağlamak için çok önemli. Size sorulan sorulara klasik cevaplar vermek yerine gerçek ve kişisel cevaplarınızı verirseniz karşınızdaki kişide daha samimi bir izlenim bırakabilirsiniz.

 

3. Öğrenmeye Açık Olduğunuzu Gösterin!

İşe kabul edildiğinize göre büyük ihtimalle başvuran diğer adaylardan daha güçlü bir özgeçmişiniz ve daha yüksek bir motivasyonunuz var. Bunu düşünerek kendinize güvenmeniz çok güzel fakat yine de ilk defa iş hayatına atılıyorsunuz ve eksik kaldığınız noktaların olması gayet doğal. Burada önemli olan nokta öğrenmeye açık olduğunuzu göstermek. Bunun için sorular sorun ve unutmamak için notlar alın. Fakat internette basitçe cevabını bulabileceğiniz sorular için insanları meşgul etmeyin, istediğiniz cevabı almak için doğru kişiye doğru zamanda doğru soruyu sormanız gerekir.

 

4. Halledebileceğinizden Fazla Sorumluluk Almamaya Çalışın!

İlk iş gününün getirdiği heves ile ekstra görevler edinmeyin. Çünkü bu işler ertesi gün sizin sorumluluğunuz haline gelebilir. Yapabileceğinizden fazla sorumluluk aldığınızda disiplinli ve planlı bir çalışma bile sizi kurtaramaz ve ekstra çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle kendinizi ve işlerinizi aksatmanıza sebep olacak fazla yüklerden uzak durun. Unutmayın, işverenin gözüne girmek için her yol mübah değildir!

 

5. İş Arkadaşlarınızı Tanımaya Çalışın!

İş Arkadaşlarınızı Tanımaya Çalışın!

İş arkadaşlarınızı tanıdığınızda çalıştığınız kurumun kültürünü, düzenini, organizasyonunu ve işleyişini anlamak sizin için çok daha kolay olacak! Bunun için herkesle dost olmanız gerekmiyor fakat insanları tanımak için çaba gösterin ve onların da sizi tanımasına izin verin. Molalar, iş sonrası buluşmaları, kahve saatleri gibi takımınızı gözlemlemek ve tanımak için değerli vakitleri iyi değerlendirin. Ayrıca ilk aylarda planlanan akşam yemeklerini ve diğer sosyal etkinlikleri kaçırmamak için elinizden geleni yapın!

 

6. Yardım İstemekten veya Yardım Etmekten Çekinmeyin!

Öncelikle yardım istemenin bir güçsüzlük göstergesi olmadığını kabul etmelisiniz. Burada önemli olan çalıştığınız kurum adına yaptıklarınız olmalı. İlk defa bir iş ortamına giriyorsunuz ve girdiğiniz yerin kültürüne, çalışma düzenine alışmanız zaman alabilir. Bu süreçte yetiştiremediğiniz işlerde, herhangi bir oluşum sürecinde, yetkin olmadığınız veya anlamadığınız bir konuda iş arkadaşlarınızdan yardım isteyin. Fakat bunun karşılıklı bir süreç olduğunu da unutmayın. İş arkadaşlarınızın ihtiyacı olduğunda siz de onlara yardım etmeli ve gerekli desteği vermelisiniz. Yardımsever olmanın iyi bir ekip arkadaşı özelliği olduğunu hatırlatalım!

 

7. Hemen Pes Etmeyin!

Hemen Pes Etmeyin!

Kimse mutsuz veya yetersiz hissettiği bir iş yerinde çalışmaya devam etmek zorunda değil. Sadece bunun alışma sürecinden kaynaklanıp kaynaklanmadığından emin olana kadar pes etmeyin. İlk günler herkes için zor ve stresli geçer. Hatta kendinize “Benim burada ne işim var?” diye sorduğunuz anlar bile olabilir. Fakat işi kavradıktan ve takımın bir parçası olduktan sonra kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anlarda bu işi almak için geçtiğiniz süreçleri ve elde ettiğiniz başarılarınızı düşünerek pes etme duygusundan uzaklaşın!

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

İş Hayatında Hızlıca Yükselmek için 6 Altın Öneri

İş Yerinde Verimli Çalışmanızı Sağlayacak 10 Öneri

Ofis Hayatınızı Daha Keyifli Hale Getirecek 9 Öneri

İş Hayatında Doğru İletişim Kurmanın Yolları

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ