LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

8 Eylül Cuma

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞININ BİLMENİZ GEREKEN 11 FAYDASI

Hindistan cevizi yağı kendinden sıkça söz ettiren bir yağ. Kendinden söz ettirmesi de boşa değil. Çünkü; cilt ve saç bakımından mideye, mideden ağız hijyenine yüzlerce faydası bulunuyor. Bunlara ek olarak metabolizmayı hızlandırıyor, hastalıklardan koruyor; yani tam anlamıyla doğanın bize sunduğu eşsiz hediyelerden bir tanesi.  İşte Hindistan cevizi yağının mutlaka bilmeniz gereken faydaları.

 

Makyaj temizlemede kullanılabiliyor

Kullandığımız onlarca kimyasal kozmetik ürününü yine kimyasal olan temizleme ürünleri ile temizliyoruz. Bunun yerine, Hindistan cevizi yağını makyaj temizlemek için kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken oldukça basit; bir pamuğun üzerine az miktarda Hindistan cevizi yağı sürün. Ve makyaj olan bölgeyi hafif hareketlerle silin. Hindistan cevizi yağı ruj, maskara gibi ağır kimyasallara sahip olan kozmetik ürünlerde bile etkilidir. Silme işlemini yaptıktan sonra ılık su ile makyajınızı temizleyebilirsiniz.

 

Günlük cilt bakımında kullanılıyor

Hindistan cevizi yağı cilt bakımı için de kullanılabiliyor. Uygulama için bir hazırlık gerekmiyor; yani oldukça basit. Elinize az miktarda yağı alın; eller, ense, dirsek, diz veya hangi bölgeye sürmeye ihtiyacınız var ise oraya kullanın. Sorunlu bölgeye Hindistan cevizi yağını uygulayın ve 10 dakika bekleyin. Ardından ılık su eşliğinde uygulama yaptığınız bölgeyi durulayın.

 

Böcek ısırıklarının kaşıntısını ve şişliğini azaltıyor

Sinek, böcek ısırması ile ortaya çıkabilecek yanma, kaşıntı durumlarında Hindistan cevizi yağı uygulanabilir. Bu ısırıkların üzerine yağı uygulayın, kaşıntının ve şişliklerin azaldığını siz de fark edeceksiniz.

 

Dişleri beyazlatıyor

Onca kimyasal içeren diş macunlarını düşündüğümüzde, Hindistan cevizi yağı iyi bir seçim olabilir. Yapmanız gereken oldukça basittir. Hindistan cevizi yağını soda ile karıştırarak macun kıvamına getirin. Diş fırçanıza az miktarda bu karışımdan sürün ve dişlerinize uygulayın.

 

Ayak kokusunu gideriyor

Bazı insanlar, genetik faktörlerden dolayı ne yapılırsa yapılsın ayak kokusundan kurtulamaz.  Burada da en etkili çözüm Hindistan cevizi yağıdır. Sabah ve akşam ayaklarınızı Hindistan cevizi yağı ile ovun ve bir süre bekletin. Bu küçük masajlar bir süre sonra kokunun tamamen kaybolmasına yarayacaktır.

 

Saman nezlesine engel oluyor

Saman nezlesi, bahar aylarında görülen ve çiçek tozlarına karşı alerjiden kaynaklı olarak ortaya çıkan bir nezle türüdür. Eğer sizde veya çocuğunuzda saman nezlesi yaşanıyorsa semptomları hafifletmek için burun deliklerinize çok az miktarda Hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz. Burnunuzun kenarında Hindistan cevizi yağının olması, polenlerin ve tozların yağa yapışmasını sağlar.

 

Bebeklerde diş ağrısını geçiriyor

Bebeklerimiz diş çıkartırken bazı zamanlarda acı hissedebilirler. Burada da yapmanız gereken oldukça basittir. Bebeğin diş etleri az miktarda Hindistan cevizi yağı ile ovulmalıdır.

 

Tıraş köpüğü olarak kullanılıyor

Hindistan cevizi yağının kimyasallarla savaşı devam ediyor. İşte bir alternatif kategori daha! Tıraş köpüğü kullanmaktan hoşlanmıyorsanız, tıraş köpüğü yerine Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Daha iyi sonuçlar alacağınıza eminiz.

 

Pişiğe iyi geliyor

Hindistan cevizi yağını pişik için de kullanabilirsiniz. Pişik olmuş bölgeye az miktarda yağ uygulamanız, o bölgeyi rahatlatacaktır. Ekstra olarak pişik önleyici özelliği de bulunan bu yağı, pişik olabilme ihtimali olduğunu düşündüğünüz bölgeye uygulamanız yeterlidir. 

 

Güneş yanıklarını azaltıyor

Güneş yanıkları gerçekten acılı bir süreçtir. Eczanede satılan ilaçlar, evde yapılabilecek çözümler bazen güneş yanıklarının iyileşmesine çözüm değildir. Bu konuda da kurtarıcınız Hindistan cevizi yağıdır. Yanık biraz hafifledikten sonra sorunlu bölgeye yağ ile birlikte hafif bir şekilde masaj yapabilirsiniz. Bu derinin iyileşmesini hızlandıracaktır.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Son Yılların Popüler Besini Kinoa Hakkında Bilmeniz gerekenler

Ne Yersen O'sun! Beslenme Alışkanlığımızın Psikolojimize Olan Muazzam Etkileri

Son Yıllarda Sağlıklı Beslenme Denince Akla İlk Gelenlerden: Chia Tohumu!

Avokado'nun Belki Sizin de Bilmediğiniz 6 Faydası

Yaz Ayları Yaklaşırken Almamız Gereken Vitaminler

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ