LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

HAVALAR SERİNLEMEYE BAŞLARKEN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ GÜÇLÜ TUTACAK 9 İPUCU

Yaz mevsiminin sona ermesiyle birlikte havalar serinlemeye başlıyor. Güneş de zamanla etkisini kaybediyor. Durum böyle olunca metabolizma soğuyan havalarla mücadele edebilmek için yavaşlamaya başlıyor. Bunun bir sonucu olarak da bağışıklık sistemimiz zayıflıyor. Haliyle hastalıklarla birlikte yorgun ve depresif bir ruh hali ortaya çıkabiliyor. Bu tip negatif durumları ortadan kaldırmak ve hastalıklarla savaşmak için bağışıklık sistemini güçlü tutmak gerekiyor. Bizim de bu konuyla ilgili harika önerilerimiz var. İşte serinleyen havalarla birlikte bağışıklık sistemimizi güçlü tutacak 9 ipucu!

 

1. C Vitamini Çok Önemli

C Vitamini Çok Önemli

C vitamini bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Çok iyi bir antioksidan kaynağı olan C vitamini aynı zamanda vücudumuza giren enfeksiyonlarla savaşır. Bu sebeple gün içerisinde C vitamini içeren besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Soğan, kuşburnu, domates, maydanoz, biber, brokoli, roka, tere, ıspanak, karnabahar, limon, portakal, mandalina ve kivi gibi besinleri menünüze ekleyerek bedeninize C vitamini takviyesi yapabilirsiniz.

 

2. Kalsiyum ve Protein Bakımından Zengin Besinler Tüketin

 Kalsiyum ve Protein Bakımından Zengin Besinler Tüketin

Kalsiyum, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun su dengesini sağlar. Özellikle enfeksiyon geçirilen dönemlerde yeteri kadar protein tüketmek, vücutta meydana gelen yıkımın etkilerini ortadan kaldırır. Süt ve süt ürünleri hem kalsiyum hem de protein içerir. Bu sebeple her gün tüketmemiz gerekir. Süt, yoğurt, peynir, kefir, yumurta, balık, et ve tavuk gibi besinlerden ihtiyacımız olan kalsiyum ve proteini karşılayabiliriz.

 

3. Bol Bol Su İçin

Su, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücuttaki toksinlerin atılmasını, metabolizmanın da hızlanmasını sağlar. Yaz sıcağında ister istemez bol bol su içilir ancak soğuyan havalarla birlikte su tüketiminde de ciddi miktarda azalma olur. Bu duruma dikkat etmek ve özellikle gribal enfeksiyonlardan korunmak için günde en az 2,5 litre su içmek gerekir.

 

4. Omega 3 Olmazsa Olmaz

Omega 3 Olmazsa Olmaz

Omega 3, bağışıklık sistemimizi destekler ve düzenler. Balık başta olmak üzere ceviz, semizotu, keten tohumu ve avokado bolca Omega 3 içerir. Bağışıklık sistemi için faydalı olan omega 3, depresyon tedavisinde de kullanılır. Günlük omega 3 ihtiyacımızı karşılamak için haftada 2 – 3 kez balık tüketmemiz gerekir.

 

5. Yemeklerinizde Sarımsak Kullanın

Yemeklerinizde Sarımsak Kullanın

Yemeklerimizi lezzetlendiren sarımsağın sağlık için ne kadar faydalı olduğunu artık bilmeyen yok. İçinde bulunan “allicin” sayesinde çok güçlü bir antioksidan olan sarımsak, bağışıklık sistemimizi destekler ve oluşabilecek hastalıkların önüne geçer. Bu sebeple yemeklerimize bir miktar sarımsak ekleyerek bağışıklık sistemimizi koruyabiliriz.

 

6. Çinko Bakımından Zengin Olan Besinler Tüketin

Çinko Bakımından Zengin Olan Besinler Tüketin

Çinko, bağışıklık sistemimizin fonksiyonlarını destekler. Aynı zamanda vücutta meydana gelen hasarların onarımında da önemli bir rol oynar. Bütün bunların yanında metabolizmamızı hızlandırır, daha enerjik ve pozitif olmamıza yardımcı olur. Bu sebeple özellikle mevsim geçişlerinde mutlaka tüketilmesi gerekir. Hindi, kabak çekirdeği, deniz ürünleri, kuru baklagiller, fındık, susam, badem, ceviz ve fındık gibi besinler çinko bakımından oldukça zengin.

 

7. Şeker Tüketimini Kontrol Altına Alın

Şeker Tüketimini Kontrol Altına Alın

Fazla şeker tüketimi, bağırsak florasının bozulmasına ve bağışıklık sisteminin baskılanmasına sebep olabilir. Gün içinde yediğimiz meyve ve sebzelerden yeterli şekeri alacağımız için ekstradan şeker tüketmek vücudumuza zarar verir. Bu sebeple de beslenmemizde şeker ve şekerli besinlere daha az yer vermemiz çok önemli.

 

8. Zencefil Mucizesinden Yararlanın

Zencefil Mucizesinden Yararlanın

Zencefil öyle bir besin ki içinde C vitamini, B6 vitamini, kalsiyum, magnezyum, demir, manganez, potasyum ve lif var. Özellikle soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklarla savaşırken zencefil en büyük yardımcılarımız arasında yer alıyor.

 

9. Düzenli ve Yeterli Uyumaya Özen Gösterin

Düzenli ve Yeterli Uyumaya Özen Gösterin

Sadece beslenmemize dikkat etmek sağlığımızı korumak için yeterli olmaz. Düzensiz ve yetersiz uyku, bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler ve pek çok kronik rahatsızlığa davetiye çıkarır. Günde en az 5 saat uyumak gerekir. Daha az uyuyanlarda kalp hastalıkları, obezite, hipertansiyon ve diyabet gibi hastalıklar ortaya çıkabilir. Ayrıca yetersiz uyku insülin hassasiyetini ve glukoz toleransını olumsuz etkiler. Bununla birlikte açlık hormonu seviyesini artıracağı için iştah mekanizmasını da harekete geçirir ve fazla kalori almamıza sebep olur.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Sağlıklı Bir Yaşam için Beslenme Tüyoları

Güne Zinde Başlamanızı Sağlayacak 9 Enerji Deposu Besin

Beslenme Alışkanlığımızın Psikolojimize Olan Muazzam Etkileri

Detoks Etkisi Yapan 11 Yiyecek

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ