LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

GÜVENLİ ARABA YOLCULUĞU İÇİN İPUÇLARI

Seyahate çıkmak küçük ya da büyük herkesi heyecanlandırır. Arabanıza atlayıp bir an önce yola koyulmak istersiniz. Sabırsızlıkla beklenen o güne değin yapılan tatlı koşuşturmalar içerisinde, ne kadar listeler oluşturulup hazırlıklar yapılsa bile ufak tefek bir şeyler mutlaka unutulur.

güvenli araba yolculuğu

Kendi arabanızla yolculuk etmenin en güzel taraflarından biri de istediğiniz zaman aralığında yola çıkıp, istediğiniz zamanlarda mola verebilmek. Bir yerden bir yere, özellikle de uzak bir noktaya gitmeyi keyifli hale dönüştüren bu benzersiz özgürlük fırsatını her zaman bulamıyor olabilirsiniz. Fakat arabanızla seyahate çıkacaksanız unutulmaması gereken en önemli şey, aracınızdaki tüm eksiklikleri tamamlayarak, güvenlik tedbirlerini almak olmalıdır.

 

Tatile Çıkmadan Önce Araç Bakımı

Uzun bir yolculuğa çıkmaya siz hazırsınız, peki aracınız hazır mı? Aracınızın motoru uzun süreli performansa dayanacak güçte mi? Aküsü bakımlı mı? Elektriksel donanımları, göstergeleri, farları çalışıyor mu? Aracınızın periyodik muayenesini yaptırmış olsanız bile, seyahate çıkmadan önce,  son bir kez gözden geçirilmesinde fayda vardır.

 

Lastikleri Gözden Geçirmeli!

Aracınız uzun yolda, her gün kullandığınız şehir içi trafiğinde karşılaştığınız durumlara nazaran beklenmedik hallere maruz kalabilir. Özellikle lastiklerin havasını ve performansını gözden geçirmelisiniz. Kış seyahatlerinde aracınızın kış lastiği takılı olmalıdır. Eğer ”Gerek yok!” diye düşünüyorsanız bile, her ihtimale karşı mutlaka kar zinciri, kriko, takoz, kırmızı yansıtıcı (reflektör) veya kırmızı ışıklı cihaz bulundurmayı unutmamalısınız. Yedek lastik olmadan yola hiç çıkmamanızı öneririz.

 

Motor Yağı, Silecek Suyu Kontrolü

araç bakımı

Kısa ya da uzun, planlamış olduğunuz seyahatinizde motor performansını etkileyen motor yağı istenilen seviyede olmalıdır. Yağ tüketiminin fazla olacağını düşünerek normal seviyesine eklemeli, eğer gerekli görüyorsanız tamamen değiştirilmelisiniz. Sileceklerin çalışıp çalışmadığı kontrol edildikten sonra silecek suyunuzu doldurmalı ve bagajınızda mutlaka yedek su bulundurmalısınız.

 

Benzin Yeterli mi?

Benzin deposunu uzun süredir temizletmediyseniz tortu ve partiküllerin motor sistemine zarar vereceğini, hatta çalışmasını durduracağını öngörebilirsiniz. Aracınızın benzin deposu bakımını yaptırmalı, motor filtresi mevcutsa periyodik değişim zamanını kontrol ettirmelisiniz. Mesafeniz ne olursa olsun aracınızın benzin deposunu doldurmanız gerekir. Beklemediğiniz bir trafikle karşılaşabilir, benzinciye ulaşamadan yakıtınızı tüketmek zorunda kalabilirsiniz. En yakın benzinci yer değiştirmiş ya da tadilata girmiş olabilir!

 

Trafik Çantanız Eksik Olmasın!

Hayati önem taşısa da zorunlu olarak alınan trafik setlerinin içinde çoğu zaman ne olduğu dahi bilinmez. Yangın söndürme tüpünden reflektöre, el fenerinden boyun korsesine kadar pek çok zaruri eşyanın, olası bir durum için aracınızda olup olmadığını, yola çıkmadan önce gözden geçirmenizi öneririz. Trafik setine ek olarak buğu önleyici sprey, cam buz çözücü, antifrizli cam suyu, araç telefon şarjı gibi yardımcı ürünler de oldukça işinize yarayacaktır.

 

Ailenizin Güvenliği

Aracınızla tek başınıza seyahat etmiyor, bir de sevdiklerinizin sorumluluğunu taşıyorsanız güvenlik unsurlarını iki kat fazla gözden geçirmelisiniz. Öncelikle emniyet kemerlerinin eksiksiz ve sıkışık olup olmadığı kontrol edebilirsiniz. Eğer çocuğunuz varsa araba koltuğunun araca doğru ve sağlam yerleştirilmiş olması çok önemlidir. Çocuk kilidi küçük çocukların önlenemez merakları için geliştirilmiş bir sistem olduğundan, her seyahat öncesi ya da çocuklarınız araçta iken kilitli olduğunu mutlaka test ediniz.

İyi yolculuklar!

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: 

Eşsiz Güzelliğiyle Ege Kıyılarımızda Arz-I Endam Eden 10 Tatil Beldesi 

Her Mevsimi Ayrı Güzel Bozcaada Rehberi 

Çocuklarınız İle Tatil Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yaz Tatilinizi Planlamadan Önce Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun 

İstanbul'a İlk Kez Gelecekler İçin Seyahat Rehberi 

Bu Yaz Yunanistan'a Gitmeniz İçin 10 Şahane Neden 

Bodrum'un Güzel Komşusu Kos Adası'nda Mutlak Yapmanız Gereken 8 Şey 

Doğa Kaçamağı İçin Ağva'da Yapabileceğiniz 6 Aktivite 

İstanbul'a Yakın Muhteşem Güzellikte 12 Tatil Yeri 

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ