LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

SOKAK HAYVANLARINA YARDIM ETMENİN 8 YOLU

Sokak hayvanları şehir hayatının en sevimli üyeleri arasında yer alıyor. Aslında ortak yaşam alanımız olan sokakları paylaştığımız bu canlılar, hayata tutunmak için desteğimize muhtaç. Kimi zaman başını okşayarak geçtiğimiz, hayatımızı renklendiren bu hayvanlara yardımcı olmak da sandığımız kadar zor değil. Dilerseniz minik dostlarımızın yaşam hakkını korumak için basit ama etkili adımlar atmaya başlayabilirsiniz. Hazırsanız sokak hayvanlarına yardım etmek için yapabileceklerimizi birlikte keşfedelim.

 

1. Suyunuzu Paylaşın

Suyunuzu paylaşın

Yaşam kaynağımız olan su, sokak hayvanları için de önem taşıyor. Zira temiz suya ulaşmak, sokak hayvanları için her zaman çok da kolay olmayabilir. Yazın kuraklık yüzünden yaşanan su bulma zorluğu ve kış aylarında yerini donmuş sulara bırakıyor. Bu nedenle evinizin önüne temiz su dolu bir kap bırakmak, sokak hayvanlarına yardım etmenin en kolay yolu. Kış aylarında suyun daha fazla soğumasını engellemek için sıcağa yakın su koymak, küçük dostlarımızın size minnettar kalmasını sağlar.

 

2. Küçük Paketli Mamaları Çantanızdan Eksik Etmeyin

Sokak hayvanları, hiç şüphesiz, şehirde en çok yiyeceğe ulaşmakta zorluk çekiyor. İçgüdüleri gereği yeterince avlanamayan sokak hayvanlarını, mama ile beslemeniz mümkün. Hemen her markette kediler ve köpekler için ayrı ayrı satılan kuru mamalar ise bu iş için ideal. Çantanızda ya da arabanızda bulunduracağınız bu paketli mamalar sayesinde pek çok aç karnı doyurabilirsiniz.

 

3. Artan Yemeklerinizi Hijyene Dikkat Ederek Paylaşın

Artan yemeği paylaşmak

Kuru mama taşıyamıyorsanız artan ev yemeklerinizi sokak hayvanları ile paylaşabilirsiniz. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken birkaç husus var. Öncelikle hayvanların metabolizmalarının insandan farklı olduğunu bilmek gerekli. Örneğin bizlerin severek tükettiği şekerli yiyecekler, kedi ve köpekler için oldukça zararlı. Benzer şekilde sokak hayvanları ile paylaşmak istediğiniz yiyeceklerin, fazla yağlı ve baharatlı olmaması gerekiyor. Artık yemekleri paylaşırken içlerinde hayvanlara zarar verecek kürdan ve peçete benzeri atıkların bulunmadığından da emin olmak şart. Sokak hayvanlarına bu yöntemle yardım ederken çevremizi de ihmal etmememiz gerektiğini de unutmayın. Sokak hayvanlarıyla paylaşmak üzere bıraktığınız yemekleri içeren kapları toplamayı ya da çöpe atmayı ihmal etmeyin. Unutmayın, özellikle sıcak yaz aylarında açıkta bırakılan yiyecekler daha hızlı bozulduğundan, sokak hayvanları için zehirlenme riski yaratır.

 

4. Yakın Çevrenizde Veteriner Olup Olmadığını Öğrenin

Sokakta hayatta kalma mücadelesi, sokak hayvanları için yaralayıcı olabilir. Acı çektiğini düşündüğünüz ya da yaralı olduğunu fark ettiğiniz bir hayvan varsa veterinere götürebilirsiniz. Çünkü çoğu veteriner, sokak hayranlarının tedavisi için ücret talep etmiyor. Daha acil durumlarda ise belediyelerden yardım istemeniz de mümkün. Örneğin İstanbul için ALO 153'ü arayarak Beyaz Masa'dan yardım istemeniz yeterli.

 

5. Soğuk Havalarda Onları Koruyun

Soğuk Havalarda Onları Koruyun

Özellikle kış ayları sokakta yaşayan hayvanlar için oldukça çetin geçiyor. Bu aylarda yemek ve su bulmanın yanı sıra sıcak bir yer bulmak, sokak hayvanları için hayati önem taşıyor. Aslında hayvanları soğuktan korumak için güvenli alanlar oluşturmak, düşündüğünüz kadar zor değil. Karton kolileri strafor ve plastikle kaplayarak kedi evleri yapmak, ailece kaliteli zaman geçirmenize de yardım edebilir. Makul fiyatları ile sokak hayvanları için üretilen, plastik ya da sunta kulübelerden satın almak ise diğer bir seçenek. Soğuk havalarda göz ardı etmemeniz gereken çok önemli bir detayı da hatırlatmak istiyoruz. Motorun sıcak ve korumalı ortamını tercih eden kedileri düşünerek aracınıza binmeden önce kaputa birkaç kez vurmayı lütfen ihmal etmeyin.

 

6. Sahiplendirme Ağına Destek Olun

Özveri ve bilinç isteyen, evcil hayvan sahibi olma kararına mesafeli duruyor olabilirsiniz. Ancak bu durum, sokak hayvanlarının iyiliği için çalışmanıza engel değil. Sosyal medyanın gücünü her anlamda hissettiğimiz bu günlerde sosyal ağlar, sokak hayvanlarına kalıcı bir yuva bulmaya da aracılık ediyor. Gönüllüler tarafından yapılan paylaşımlar sayesinde, gerek barınaktaki hayvanlar gerekse sokak hayvanları daha güvenli bir geleceğe kavuşuyor. Siz de sosyal medyanızda bu paylaşımlara yer vererek, bu çağrıların daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

7. Hayvan Barınaklarına Destek Olun

Hayvan Barınaklarına Destek Olun

Az sayıda çalışanla çok sayıda hayvanı güvenli tutmaya çalışan hayvan barınakları, kapılarını her zaman gönüllülere açık tutuyor. Hayvan barınaklarını ziyaret ederek destek olabilir, hayvanlarla zaman geçirebilirsiniz. Bunun yanı sıra, hayvan barınaklarına mama bağışında da bulabilirsiniz. Rutin bağışlarla destek olabileceğiniz sayısız topluluk ve platform, anlık bağışları da kabul ediyor. Belki de bu yıl, yakın bir arkadaşınızın doğum günü hediyesi mama bağışı olabilir.

 

8. Belki de Bir Hayvan Sahiplenme Zamanınız Gelmiş Olabilir

Ne yazık ki sokaklar, evcil hayvan dükkanlarından bir hevesle satın alındıktan sonra terk edilen hayvanlarla dolu. Üstelik sevgi dolu bir yuva hasreti çeken bu canlılar için sokak hayatı çok daha zor. Eğer hayatınızı bir evcil hayvanla paylaşmanın tarifsiz mutluluğunu tatmak istiyorsanız sokak hayvanlarından birine evinizi açabilirsiniz. Evde hayvan beslemek konusunda çekinceleriniz varsa apartman bahçenize mama ve su koyarak da sokak hayvanlarını koruyabilirsiniz.

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ