LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

“ÇEVREYE ÖNEM VERMEYEN HİÇBİR SİSTEM UZUN SÜRE YAŞAMAYACAKTIR”

TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile 1991 yılından bu yana başkanlığını yürüttüğü TURSAB ve turizm sektörüne ilişkin keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Ulusoy, çevre yüzyılında bulunduğumuzun altını çizerken, “Emeğini doğadan kazanan turizimciler başta olmak üzere, konunun tüm paydaşlarının bu sorumluluk bilinci ile hareket etmesi gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

 

Bize kendinizden bahseder misiniz? Kaç dönemdir TÜRSAB’a başkanlık ediyorsunuz?

1949 yılında Trabzon’da doğdum. İlkokul, ortaokul ve liseyi Trabzon’da tamamladıktan sonra 1970 yılında İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldum. 1968’de ticaret hayatına atıldım. İnşaat, müteahhitlik hizmetleri, taşımacılık, ulaşım, sigortacılık ve turizm sektörlerinde faaliyet gösterdim. 1981 yılında TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi ve Muhasip Üye olarak görev yaptım. 1991-93 döneminde TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine geldim. 3 dönem aradan sonra 1999’da yeniden başkan oldum. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Danışma Kurulu, DEİK’in İcra Kurulu Üyesi ve TOBB Turizm Sektörü Meclis Başkanı, UKTAŞ (Uluslararası Kongre Sarayı Tesisleri İşletmeciliği), Efes Kongre Merkezi-Kuşadası ve TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyorum.

 

Türk turizminin sorunları nelerdir? Siz çalışmalarınızda bu sorunları nasıl bertaraf ediyorsunuz, Türkiye’nin hangi yönlerini ön plana çıkarıyorsunuz?

Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden olan turizmin bugünlerdeki en önemli sorununu, finansman kaynaklarına kolay erişilememesi ve yüksek maliyetlerle karşılaşılması oluşturmaktadır. Ayrıca sektör üzerindeki finansman harici maliyet baskısı da turizmcilerimizi zorlamaktadır. Artan çarpık yapılaşma ve yatırımların arz fazlası oluşturacak şekilde kıyı şeridinde toplanması da, Türk turizminin geleceği için tehdit oluşturan unsurlar arasında yer almaktadır. 21’inci yüzyıl artık çevre yüzyılıdır. Çevreye önem vermeyen hiçbir sistem uzun süre yaşamayacaktır. Ekmeğini doğadan kazanan biz turizmciler başta olmak üzere, konunun tüm paydaşlarının bu sorumluluk bilinciyle hareket etmesi gerektiğine inanıyoruz.

 

Türk turizm sektörünün gelişmesi ve daha iyi bir noktaya gelebilmesi için neler gerekli?

Uluslararası turizm alanında, onlarca yıldır hızlı bir büyüme ve başarılı gelişim gerçekleştiren Türkiye, bugün dünyada en üst sıralarda, ilk on ülke arasında yer alıyor. Ülkemiz uluslararası turizmdeki bu başarı tablosunun yanı sıra, iç turizm ve yurtdışına yönelik turizm hareketlerinde de dikkate değer gelişmeler kaydetti. Asıl hedefimiz Cumhuriyetin 100. yılını kutlayacağımız 2023 yılında, turizmde ilk beş arasında yer alması için yapmamız gerekenleri iyi kavramak. Bence yapılması gerekenlerden birisi ürün çeşitlendirilmesi. Bunu pazar çeşitlendirilmesi ve yeni pazarlar yaratılması, devletin yatırımları ve pazarlamayı desteklemesi, harcama potansiyeli yüksek, üst gelir grubundan turistleri çekecek aktiviteler oluşturulması gibi unsurlar takip etmektedir. Üzerimize düşen görevi yerine getirdiğimizde, turizm istediğimiz noktaya gelecektir.

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ