LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

12 Eylül Çarşamba

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ÇEYİZ GELENEĞİ

çeyiz geleneği

Çeyiz geleneği, topraklarımızda yüzyıllardır devam eden en önemli geleneklerimizdendir. Evlenecek kız ve erkeğin ailesi tarafından, yeni kurulacak aile birliğine katkıda bulunmak amacıyla hazırlanan eşya, mülk ve paraya "çeyiz" ismi verilir. Çeyizin hazırlanması, kız evinden oğlan evine götürülmesi ve sergilenmesi gibi süreçlerden oluşan geleneklerin tamamı ise "çeyiz geleneği" olarak adlandırılmaktadır. Bu yazımızda, geçmişten günümüze çeyiz geleneği ile ilgili merak edilenleri açıklamaya çalışacağız.

Ailelerin çeyiz hazırlıkları, bebeğin dünyaya gelmesiyle başlar ve genç kız evlenene dek devam eder. Erkek çocuklar için de çeyiz hazırlanır ancak bu çeyiz, kız çocuklarda olduğu kadar detaylı ve kapsamlı değildir. Çeyizin en önemli eşyası ise sandıktır. Çünkü çeyiz için alınan, hazırlanan eşyalar bu sandığın içerisinde biriktirilir ve saklanır.

çeyiz sandığı

Yıllar boyunca sandığa eklenmeye devam eden malzemeler ise oyalı, dantelli örtüler; havlular, yatak örtüleri, bohçalar ve giysilerdir. Bunların yanı sıra mutfak eşyaları, beyaz eşya gibi malzemeler de çeyize konulabilmektedir. Çeyizde bulunan eşyalar ne kadar fazla ve değerli olursa aileye o kadar itibar kazandırdığına inanılmaktadır. Bu nedenle aileler, yıllar boyunca kızlarının çeyizini büyük bir emek ve sabırla hazırlarlar. 

Çeyiz geleneği söz konusu olduğunda çeyiz hazırlığı kadar önemli olan bir diğer şey de çeyizin sergilenme aşamasıdır. Eskiden Anadolu'da 40 gün boyunca sergilenen çeyiz, günümüzde bir gün de olsa sergilenmeye devam etmektedir. Bu aşamada çeyiz, evlenecek kızın ve kız tarafının tüm hünerlerinin ele güne sergilenmesi amacıyla tüm komşu ve akrabalara gösterilir. Çeyiz beğenilirse yine bir gelenek olarak "Kızı okumuş, anası dokumuş."; beğenilmezse "Kızı büyümüş, anası uyumuş." denir. 

Çeyizin sergilenmesinden sonraki aşama ise çeyizin evlenecek çiftin evine götürülmesidir. Uzun yıllar boyunca kız evinde biriktirilen çeyiz sandığı, düğünden önce erkek tarafına teslim edilir ve erkek ailesi tarafından çiftin oturacağı eve götürülür. Eve götürüldükten sonra çeyizdeki eşyaların yerleştirilmesi ise yine kız tarafına aittir. 

Görüldüğü gibi, çeyiz geleneğinin pek çok detayı vardır. Ancak günümüzde bu gelenek de diğer gelenekler gibi çeşitli değişikliklere uğramıştır. Artık kadınların el emeği danteller, örtüler gibi şeyler hazırlamaya vakti olmadığı için bunun yerini hazır malzemeler almıştır. Aynı şekilde çeyiz sandığının içeriği de buna göre değişmiştir. Bazı çeyiz sandıkları geleneklere uygun şekilde hazırlarken bazıları, makyaj malzemelerinden beyaz eşyaya kadar her şeyi içerisinde barındırabilmektedir. 

Son olarak çeyiz geleneğinin bize özgü olmadığını da belirtelim. Genel olarak Orta Doğu, Hindistan ve Orta Asya'da bulunan bu gelenek; günümüzde Avrupa ve Uzak Doğu'da da yükselen bir trend olarak yer almaya devam etmektedir.

 

Elite World; şık mekânları ve eğlenceli konseptleri ile düğün gününüzde mutluluğu ve estetiği sizlere aynı tepside sunuyor. Düğün ve nikâh paketleri hakkında bilgi almak için: https://dugun.eliteworldhotels.com.tr/

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Geçmişten Günümüze, Kültürden Kültüre Nişan Geleneği Hakkında Bilinmeyenler

Evliliğin Kısa Tarihi

Çeyiz Nedir, Çeyizde Olması Gerkenler Nelerdir?

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ