LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

11 Şubat Pazartesi

ANADOLU YAKASI MÜZELERİ REHBERİ

İstanbul dendiği zaman akla gelen ilk şey, tabii ki sahip olduğu kültürel birikim. Bu kültürel birikimle sadece belirli noktalarda değil, şehrin dört bir noktasında karşılaşmak mümkün. Mesela bir sokakta, deniz kenarında veya bir müzede… Özellikle müzeler sahip oldukları çeşitlilik ve birikim ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Biz de bu yazımızda Anadolu Yakası’nda bulunan müzelere değineceğiz. İşte Anadolu Yakası’nın mutlaka görülmesi gereken müzeleri!

 

Çağlar Boyu Aydınlatma Isıtma Koleksiyonları Müzesi

Beykoz'da bulunan Çağlar Boyu Aydınlatma Isıtma Koleksiyonları Müzesi, Mehmet Yaldız tarafından kurulmuştur. Müze, ülkemizin önemli özel müzelerinden bir tanesidir. Bünyesinde geçmişe ilişkin iki bini aşkın parça bulunmaktadır. Parçaların bir kısmı Anadolu’dan, bir kısmı farklı ülkelerden getirilmiştir. Müzede şamdan çeşitleri, meşaleler, kandiller, din ve inanışlara ait tılsım, büyü ve nazarlıklar bulunmaktadır.

Adres: Çengeldere Mahallesi, Çengeldere Caddesi, 34830 Beykoz/ İstanbul

 

Küçüksu Kasrı

küçüksu kasrı

Anadolu Hisarı yakınlarında yer alan Küçüksu Kasrı, müze- saray olarak geçmektedir. Abdülmecid, Ihlamur ve Dolmabahçe'de uygulanan yenilikleri burada da uygulatmıştır. Yapının mimarı Nikogos Balyan'dır. Kasır üç katlıdır ve yığma tekniğiyle kârgir olarak yapılmıştır. Sarayda uzun yıllar boyunca önemli devlet adamları ağırlanmıştır. Bu amaç Cumhuriyet Dönemi'nde de devam etmiştir. 1994'te geçirdiği çağdaş restorasyon ile halkın ziyaretine açılmıştır.

Adres: Göksu Mahallesi, Küçüksu Caddesi, 34815 Beykoz/ İstanbul

 

Uçurtma Müzesi

Mehmet Nazi Aköz tarafından 1986 yılında toplanmaya başlayan uçurtmalar, Uçurtma Müzesi'nde sergilenmektedir. Müzede 6 kıta ve 33 ülkeden 2.500'ün üzerinde uçurtma ve uçurtma malzemesi bulunmaktadır. Ülkemizin tek uçurtma müzesidir. Aynı zamanda dünyadaki 18 uçurtma müzesinden bir tanesidir. Müze aynı zamanda bünyesinde çocukların kendi uçurtmalarını yapabileceği bir ''Uçurtma Okulu'' da barındırmaktadır.

Adres: Aziz Mahmut Hüdayi Mahallesi, Uncular Caddesi, Bakıcı Sokak, No:12 Üsküdar/ İstanbul

 

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi

Anadolu Yakası'nın sevilen ve en bilinen müzelerinden bir tanesi olan İstanbul Oyuncak Müzesi, 23 Nisan 2005 yılında kurulmuştur. Müzenin kurulduğu yapı Sunay Akın'ın ailesinden kalan Göztepe'deki köşktür. Sunay Akın'ın böyle bir müze yapma isteği, 6 yaşında İstanbul Arkeoloji Müzesi'ni gezerken ortaya çıkmıştır. O yaşlarında müzeciliği oyunlarına katmıştır. Sunay Akın 20 yıl boyunca farklı ülkelerdeki antikacıları gezmiş ve açık artırmalara katılmıştır. Müzenin içinde ziyaretçileri masalsı bir atmosfer beklemektedir. Müzenin içerisinde dört binden fazla oyuncak bulunmaktadır.

Adres: Ömerpaşa Caddesi, Dr. Zeki Zeren Sokak, No:17 Göztepe- Kadıköy/ İstanbul

 

Beylerbeyi Sarayı

beylerbeyi

Bir müze- saray olarak geçen Beylerbeyi Sarayı 1861- 1865 yılları arasında Abdülaziz’in emriyle Sarkis Balyan’a yaptırılmıştır. Sarayın yazlık saray olarak kullanılmasının yanı sıra yabancı konuklar da burada ağırlanmıştır. Beylerbeyi Sarayı’nın içi ve içinde bulunan eşyalar dönemin saray anlayışı için büyük öneme sahiptir. Beylerbeyi Sarayı’na girdiğiniz ilk andan itibaren ihtişamı sizi etkisi altına alacaktır.

Adres: Beylerbeyi Mahallesi, Abdullahağa Caddesi, 34676 Üsküdar/ İstanbul

 

Sabri Artam Vakfı Otomobil Müzesi

Çengelköy'de yer alan Sabri Artam Vakfı Otomobil Müzesi, 1998 yılında açılmıştır. Müze, otomobil kültürünü geliştirmek isteyenler için mükemmel bir alternatiftir. Müze beş kattan oluşmakta ve içerisinde yüzün üzerinde otomobil yer almaktadır. Müzede 1950'li yıllara, 1960 ve sonrasına ait otomobilleri ve antika otomobilleri görmek mümkündür. Müze pazartesi hariç haftanın 6 günü ziyarete açıktır.

Adres: Nato Yolu Bosna Bulvarı, No: 104, Çengelköy/ İstanbul

 

Barış Manço Müzesi

Anadolu Yakası'nın güzide semtlerinden bir tanesi olan Moda'da muhteşem bir müze yer almaktadır. Tabii ki birçok kişinin de bildiği gibi bu müze Barış Manço Müzesi'dir. Bu ev Barış Manço'nun yaşadığı, eserlerini ürettiği ve yaşama veda ettiği evdir. Müze 9 Haziran 2010 tarihinde aile fertleri ve Kadıköy Belediyesi'nin gayretleri sonucunda açılmıştır.

Adres: Caferağa Mahallesi, Yusuf Kâmil Paşa Sokak, No:5, 34710, Kadıköy/İstanbul

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

İstanbul'da Görülmeye Değer 10 Alternatif Müze

Deniz Müzesi Gezi Rehberi

İstanbul Oyuncak Müzesinin Kuruluş Hikâyesi

İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nin Geçmişten Gelen Hikâyesi

Bir Müzeden Çok Ötesi: Rahmi Koç Müzesi

Barış Manço Müzesi Rehberi

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ