LÜTFEN OTELİNİZİ SEÇİNİZ
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD İSTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARİS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
GİRİŞ TARİHİ
ÇIKIŞ TARİHİ
YETİŞKİN
REZERVASYON

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

ALOE VERA BİTKİSİNİN CİLDİMİZE ŞİFA DOLU FAYDALARI

Cilt bakımında zararlı kimyasalların etkisinden uzaklaşmak için doğadan gelen güzellik tarifleri ile hem cildinizi hem de gençliğinizi koruyabilirsiniz. Bunun için cilt ve saç bakım rutinlerinize aloe verayı ekleyebilirsiniz. İçerisinde pek çok vitamin ve mineral barındıran aloe vera ile cildiniz için şifa dolu dokunuşlar gerçekleştirebilirsiniz. Aloe veranın en etkili kısmı olan jelini bakım rutinlerinizde kullanarak daha sağlıklı ve ışıl ışıl saçlara sahip olabilirsiniz. Bakımı oldukça kolay olan ve bu sayede evlerinizde de kolaylıkla yetiştirebileceğiniz aloe vera bitkisi sayesinde, düzenli kullanımda etkili sonuçlar alabilirsiniz.

 

Aloe Vera Bitkisinin Faydaları Neler?

Aloe Vera Bitkisinin Faydaları Neler

Uzun yıllardan beri faydaları bilinen aloe vera bitkisi; içerdiği vitamin, mineral, enzim ve karbonhidratlar ile saç ve cilt sağlığına katkıda bulunur. Aloe vera bitkisinin saçlarınıza ve cildinize olan etkileri şöyle özetlenebilir:

● Aloe verayı yanıklar ve çeşitli deri yaraları için kullanabilirsiniz. Kolajen üretimini artıran aloe vera, cildinizin yenilenmesini sağlar ve bu sayede çeşitli yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine katkıda bulunur.

● Aloe vera, saçlarınızın beslenmesini sağlar.

● Saçlarınızın nemlenmesine ve taze bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

● Cildiniz için çok faydalı olan aloe vera, yaşlılık belirtilerini azaltır ve yaşlanmayı geciktirir.

● Cildinizin ihtiyacı olan nemi doğal olarak karşılayan aloe vera ile kuruluk kaynaklı cilt hasarları önlenir.

● Bileşenleri sayesinde cildi rahatlatan ve peeling yapan aloe vera, antiviral ve antibakteriyel özellikler de sunar.

● Sinek ve böcek ısırıklarında da kullanabileceğiniz aloe vera, kaşıntı ve yanma hissini yok eder. Antibakteriyel özellikleriyle böcek yaralarındaki bakterilerin çoğalmasını engeller.

● Ciltteki akne ve sivilcelerle de mücadele eden aloe vera bitkisi, aynı zamanda yağlı ciltlerdeki parlama sorununa da çözüm sunar.

● Kuru ve hasarlı ciltlerin de tercih edebileceği aloe vera, cildinize ihtiyacı olan nemi sağlar.

 

Aloe Veranın Cilt Bakımında Kullanımı

Aloe Veranın Cilt Bakımında Kullanımı

Aloe veranın cilt bakımında farklı kullanım alanları var. Peeling ve maske olarak kullanabileceğiniz jeli, varsa evinizdeki aloe vera bitkisinden edinebilirsiniz. Cildinizde kızarıklık ya da tahriş gibi rahatsız edici etkiler yaratmaması için jelin bitki içerisinde kaplı olduğu lateks sıvısını teninize değdirmemeye özen göstermelisiniz. Sarı lateks sıvısının içerisinden özenle sıyıracağınız jeli cildiniz üzerinde kullanabilirsiniz.

● Aloe vera jelini, hassas bir cildiniz varsa bal veya suyla seyrelterek yüzünüze uygulayabilirsiniz.

● Jeli cildinizde 10 dakikadan uzun tutmamaya özen göstermelisiniz.

● Cildinizi temizleme amaçlı olarak kullanabileceğiniz jeli masaj yaparak yüzünüze yedirip bir süre sonra ılık suyla durulayabilirsiniz.

● Aloe vera jelini peeling olarak yüzünüzde kullanmak için jele biraz esmer şeker ekleyebilir, ardından jeli cildinize masaj yaparak yedirebilirsiniz.

● Aloe verayı tıraş sonrasında tahrişi önlemek amacıyla kullanabilirsiniz.

● Sivilceler için aloe verayı kullanmak isterseniz çay ağacı yağıyla karıştırabileceğiniz jeli aknelerin üstüne uygulayabilirsiniz.

● Kuru ya da hassas bir cildiniz varsa 1 yemek kaşığını dolduracak kadar aloe vera jelini 5 damla badem yağı, Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağına karıştırarak temiz yüzünüze uygulayabilirsiniz. Cildinizin nemlenmesini sağlayacak bu maskeyi 10 dakikanın sonunda ılık suyla durulayabilirsiniz.

● Yaşlanma belirtilerine karşı aloe verayı tercih ediyorsanız düzenli olarak her gün 1 tatlı kaşığı kadar aloe vera jelini yüz ve boynunuza masaj yaparak yedirebilirsiniz. Dilerseniz biraz limon suyu ekleyerek C vitamini desteği de alabilirsiniz.

 

Aloe Veranın Saç Bakımında Kullanımı

Aloe verayı saç bakımı için kullanabilir, saçlarınızı nemlendirmesi ve kabarmasını önlemesi amacıyla da tercih edebilirsiniz.

● Duşta saçlarınızı yıkadıktan sonra jeli saç kremi gibi uygulayabilirsiniz. Bu uygulama sonucunda saçlarınızın kabarmasını ve elektriklenmesini önleyebilirsiniz.

● Saçlarınıza daha sabit bir görünüm katmak isterseniz jelin içerisine birkaç damla limon ekleyerek jeli jöle gibi kullanabilirsiniz.

● Kepek sorununuz varsa duşta saçlarınızı şampuanlamadan önce aloe vera jeliyle saç diplerinizi ovalayın ve yıkayın. Saç derisi ve kepek sorunları için kullanabileceğiniz bu yöntemde eğer kepek probleminiz ileri düzeydeyse şampuanınızın içine aloe vera jelini ekleyebilirsiniz.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yaz Aylarında Almamız Gereken Vitaminler

Avokadonun Belki Sizin de Bilmediğiniz 6 Faydası

Hindistan Cevizi Yağının Bilmeniz Gereken 11 Faydası

PAYLAŞ
SON 5 EĞLENCE GÖNDERİSİ
SON 5 ETKİNLİK GÖNDERİSİ
SON 5 EVLİLİK GÖNDERİSİ
SON 5 GENEL GÖNDERİSİ
SON 5 İŞ HAYATI GÖNDERİSİ
SON 5 HABERLER GÖNDERİSİ
SON 5 ÖZEL GÜNLER GÖNDERİSİ
SON 5 SAĞLIKLI YAŞAM GÖNDERİSİ
SON 5 SEYAHAT GÖNDERİSİ
SON 5 YEME İÇME GÖNDERİSİ