PLEASE SELECT YOUR HOTEL
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD ISTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARIS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
ARRIVAL DATE
DEPARTURE DATE
ADULTS
ARRIVAL DATE
DEPARTURE DATE
ADULTS
BOOK NOW

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

KAZ DAĞLARI’NI YAKINDAN TANIYIN

Şehrin bunaltıcı havasından kurtulup kendinizi doğanın eşsiz kollarına bırakmanın tam vakti! Kuş sesleri eşliğinde yürüyüş yapmak, doğa ile bütünleşmek için en doğru adreslerden biri Kaz Dağları… Afrodit’in ilk aşık olduğu yer, gücün simgesi haline gelmiş Zeus’un doğduğu söylenen bu topraklara gelmişken, unutulmaz güzellikteki Kaz Dağları köylerini gezmeden dönmeyin.

 

Dağların Unutulmaz Efsaneleri

Kaz Dağları sadece doğası ile değil; hikayeleri, efsaneleri ve yaşanmışlıkları ile de ziyaretçilerini karşılıyor. Her dönemde varlığını fark ettiren Kaz Dağları, Yunan Mitolojisi’nden, günümüze uzanan bir geçmişe sahip. Bugün olduğu gibi Antik Çağ insanlarını da etkilemiş olan Kaz Dağları, Homeros’un İlyada Destanı’nda İda Dağı olarak bilinir. Güzelliği dillere destan olmuş Afrodit’in ilk burada âşık olduğu, gücün simgesi haline gelmiş Zeus’un bu topraklarda doğumu en çok bilinen efsaneler arasında yer alıyor. Bu mitolojik efsanelerin yanı sıra, Türkmen köylülerinin söylencelerinde yer alan ve İran’a kadar uzanan bir halk hikayesi olan Sarıkız Efsanesi de Kaz Dağları’nın bilinen en ünlü efsanesi. Hatta dağın ismini bu efsaneden aldığı söylenir.

 

Temiz Hava, Bol Oksijen

Bir yüzünü Ege’ye, bir yüzünü Marmara’ya dönmüş; kuzeyden Karadeniz’in, güneyden Akdeniz’in yeşiliyle kuşanmış olan Kaz Dağları, dünyanın en çok oksijen bulunan yerlerinden biri. Rahatlatan havasıyla Kaz Dağları’nda huzur dolu doğa yürüyüşleri yaparak, kendinizi yenileyebilirsiniz.

 

Doğayla El Ele Seyahat Keyfi

Doğayla El Ele Seyahat Keyfi

Zeytinyağı Müzesi’ni ve Milli Parkı ziyaret etmeden dönmeyin! Ziyaretçilerine butik otel, konuk evi ve termal otel seçenekleri sunan Kaz Dağları, lezzetli köy kahvaltıları ve nefis zeytinyağı çeşitlerinin tadına varmanıza olanak sağlayacaktır. Zeytinyağı Müzesi ile farklı bir konsept sunan Kaz Dağları, ziyaretçilerini doğal besinlerle mutlu etmeyi başarmış durumda. Ekim ayı içerinde gerçekleşen Zeytinyağı Festivali de tatilinize farklı bir renk katmaya aday… Doğaya dokunmak ve onu tam olarak hissetmek istiyorsanız Milli Park da tam size göre. Dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz, sadece Kaz Dağları’nda bulunan ağaç çeşitlerinin yer aldığı Milli Park, sizi her an gülümsetmeye hazır.

 

Tarih Kokulu Köyleri Keşfedin

Kaz Dağları’nın etekleri… Kaz Dağları’nın yeşilinin yanında doğal mimarisi de çok etkileyici. Dağların eteklerinde bulunan yüzlerce köy ve tarih kokan kültürel miras ziyaretçilerini bekliyor. Yeşilyurt, Adatepe, Tahtakuşlar ve Çamlıbel bu köylerden sadece birkaçı. Kaz Dağları halkının ziyaretçilere oldukça sıcak davranması sayesinde ziyaretinizin ziyafete dönüşeceğinden emin olabilirsiniz. Doğanın tarih ile kol kola gezdiği Kaz Dağları’nda sonlandırmayı istemeyeceğiniz bir tatil sizi bekliyor.

 

Yeşilyurt

Yeşilyurt

Yeşilyurt Köyü’nün içindeki evler, özel ustalar tarafından yöreden çıkarılan taşlardan yapılmış. Yeşilyurt’un bol oksijenli temiz havası, Edremit Körfezi’ni kuş bakışı görebileceğiniz eşsiz konumu, taş evleri, tarihi, tamamen doğal ürünleri ile sizlere kucak açacak.

 

Adatepe

Adatepe

Yüzyılların birikiminin ve tecrübesinin oluşturduğu taş işçiliğinin en güzel örneklerini görebileceğiniz evlerin olduğu Adatepe Köyü, 1989 yılında SİT alanı ilan edildi. Mevcut evler arasında yıkık olanlar yöre mimarisine uygun şekilde restore ediliyor, köyün eşsiz doğası bu şekilde korunuyor. Adatepe, Zeus Altarı’nın bulunduğu tepenin ardında zeytin ve çam ağaçları arasında güzelliği ile sizi adeta büyüleyecek!

 

Tahtakuşlar

Tahtakuşlar Köyü’nü en ilginç kılan özellik, Tahtakuşlar Etnografya Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor olması. Ülkemizin ilk özel etnografya müzesi olan bu müzede, yörük kültürüne ait objeler ve Kaz Dağları bitkileri sergileniyor.

 

Çamlıbel

Edremit ilçesine bağlı olan bu tarihi köy, kısmen turistik sayılabilir. Kaz Dağları’nın yamaçlarında yer alan diğer köylerin aksine, Çamlıbel Köyü’nün evleri tahtadan barakalar şeklinde yapılmış.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: 

Eşsiz Güzelliğiyle Ege Kıyılarımızda Arz-I Endam Eden 10 Tatil Beldesi 

Her Mevsimi Ayrı Güzel Bozcaada Rehberi 

Çocuklarınız İle Tatil Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yaz Tatilinizi Planlamadan Önce Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun 

İstanbul'a İlk Kez Gelecekler İçin Seyahat Rehberi 

Bu Yaz Yunanistan'a Gitmeniz İçin 10 Şahane Neden 

Bodrum'un Güzel Komşusu Kos Adası'nda Mutlak Yapmanız Gereken 8 Şey 

Doğa Kaçamağı İçin Ağva'da Yapabileceğiniz 6 Aktivite 

İstanbul'a Yakın Muhteşem Güzellikte 12 Tatil Yeri 

SHARE THIS ARTICLE
LAST 5 ENTERTAINMENT POST
LAST 5 EVENTS POST
LAST 5 WEDDING POST
LAST 5 GENERAL POST
LAST 5 BUSINESS LIFE POST
LAST 5 NEWS POST
LAST 5 SPECIAL DAYS POST
LAST 5 HEALTHY LIFESTYLE POST
LAST 5 TRAVEL POST
LAST 5 FOOD & DRINK POST