PLEASE SELECT YOUR HOTEL
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD ISTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARIS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
ARRIVAL DATE
DEPARTURE DATE
ADULTS
ARRIVAL DATE
DEPARTURE DATE
ADULTS
BOOK NOW

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

GÖRSEL ŞÖLEN OLUŞTURAN KUZEY IŞIKLARI

Popüler ismi ”Kuzey Işıkları” olsa da hem güney hem de kuzey bölgelerinde doğal olarak meydana gelen bu muhteşem ışık showları, izleme fırsatı bulabilenlere görsel bir şölen yaratıyor. Sadece kutuplarda görüldüğü için kutup ışıkları adı ile anılan doğal ışımalar, tarih boyunca insanları büyülemiş, hep büyük hayranlık uyandırmıştır.

Tanrıdan Gelen İşaretler mi?

Kuzey kutbunda görülen Aurora Borealis ve güney kutbunda görülen  Aurora Australis  ışımaları, genel olarak kutup aurorası ya da kutup ışıkları olarak tabir ediliyor. Roma mitolojisinde (Şafak Tanrıçası’nın adından gelen adı ile) auroraları, bilimin gelişmemiş olduğu Orta Çağ’da yaşayan insanlar, Tanrıdan gelen gizemli işaretler olarak görüyordu.

İlk kez bilim insanı Anders Celcius, bu ışımaların olduğu dönemlerde uzun süreli gözlemler yaparak, büyük manyetik akımın oluştuğuna dair tezlerini 1741 yılında açıkladı. Daha sonraki yıllarda yapılan çalışmalar da bu ışımaların, dünyanın manyetik alanı ile doğrudan ilgili olduğunu ispatladı.

Kutuplarda Neler Oluyor?

Kuzey ışıklarının büyüleyici showunu görebilmek için dünyanın birçok yerinden turistin akın ettiği kutuplarda neler oluyor? Zaman zaman görünüp kaybolan ve doğanın şahane bir görsel şöleni olarak bilinen kuzey ışıkları hangi sebeple ortaya çıkıyor?

Güneşten gelen elektron parçacıkları (güneş rüzgarı) dünyaya yaklaşmadan önce çoğu kez manyetosfer tarafından bloke ediliyor. Bazı durum ve dönemlerde dünyanın manyetik etkisinden sıyrılan güneş rüzgarı, atmosferin alt kısımlarına kadar sokulabiliyor. Kutup ışıkları, kutup bölgeleri üzerinde güneş rüzgarı ile gelen elektronların, yeryüzünün manyetik alanında, iyonize olmuş azot (N) ve oksijen (O) atomları ile etkileşime girmesi sonucu, çeşitli renkte ve şekillerde görülen ışınlardır.

Kutup Işıkları Nerelerde Görülür?

Yatay, dikey ya da bulut şeklinde belirebilen kuzey ışıklarında en fazla görülen renkler yeşil, mor, kırmızı, sarı ve tonlarıdır. Geceleri çok daha net ve etkileyici olan bu doğal gösteri, genellikle, 60° ve 72° kuzey ve güney enlemleri arasında oluşur. Bazı yıllar güneş patlamalarının arttığı dönemlerde güneşten gelen yüklü elektron salınım miktarı yoğunlaştığı için daha etkin hale gelerek 50° kuzey-güney enlemleri üzerinde de oluşabilir.

Göz Alıcı Renkler Nasıl Oluşuyor?

Kutup ışıklarının renkleri, hangi atomların çarpıştığına ve karşılaşma yüksekliğine bağlı olarak değişir. Atmosferin üstünde yüksek oranda oksijen bulunur ve bu tür çarpışmalar, seyrek olduğu için oksijen kırmızı ışık yayabilir. Oksijenin başka bir gazın molekülleri ile çarpışması sonucunda yüksek enerjisini emer ve yeşil-bordo, kahve-kırmızı, absorbe edilen enerjinin miktarına bağlı olarak 240 km yüksekliğe kadar da yeşil renginde meydana gelebilir.

Azot (Nitrojen) çoğunlukla 90 km yüksekliğe kadar mavi olup bu mesafe üzerinde ise kırmızıdır. Atom molekülleri tepkimeye girip iyonize olduktan sonra yeniden elektron kazanırsa mavi ışık, yüksek enerji seviyesinden temel seviyeye geri döndüğünde ise kırmızı ışık yayar.

Auroralar Ne Zaman Oluşur?

Kutup ışıklarının görülme sıklığı ekinoks aylarıdır. 2 Eylül 1859 yılındaki büyük manyetik fırtına sonrası meydana gelen elektriksel etkiler üzerine yapılan araştırmalar, kutup ışımaları ve manyetik alan arasındaki ilişkiyi sağlamlaştırmıştı. Geliştirilen manyetometreler ile kutup ışıklarının bir daha ne zaman görüleceğine dair bilgi verebileceği anlaşıldı. Günümüzde ise daha gelişmiş cihazlarla, hatta mobil telefonlara yüklenen ‘Aurora Forecast’ gibi uygulamalar ile hangi ülkede, hangi saatlerde ve konumlarda en iyi şekilde izleyebileceğinizi görebiliyorsunuz!

Kuzey Işıkları En İyi Nereden Görünür?

Kutup uç noktaları çoğunlukla kuzey ışıklarının en güçlü olduğu, en iyi görselliğin seyredilebileceği alanlar. Genel olarak (Svalbard, Tromso) Norveç, (Kakslauttanen) Finlandiya, (Jukkasjarvi) İsveç, (Reykjavik, Thingvellir Ulusal Parkı) İzlanda, (Calgary) Kuzey Kanada bölgeleri, (Denali Milli Parkı) Alaska, (Faroe Adaları) Danimarka, Sibirya, Rusya kuzey ışıklarını görmek için ideal yerler. Bireysel gitmek isteyebilirsiniz fakat artık kuzey ışıklarını görmek için düzenlenen turların varlığından da haberdar etmek isteriz.

Kuzey Işıkları Seyahati Tavsiyeleri

İngiltere, Kanada, Norveç, Danimarka ya da Rusya… Ne kadar kuzeye giderseniz o kadar soğuk olacağını bilmelisiniz! Termal tulumlar, eldivenler, botlar ve aklınıza gelebilecek sıcak tutacak ne varsa yanınıza almanızı öneririz. Soğuk alma, hastalanma durumlarına karşı ilaç, vitamin vb. bulundurmayı unutmayınız. Tabii bir de bu şahane, esrarengiz, doğanın mucizesi görüntüleri fotoğraflamak için iyi bir fotoğraf makinesi!

Eşsiz fotoğraflar ile dönmenizi dileriz!

SHARE THIS ARTICLE
LAST 5 ENTERTAINMENT POST
LAST 5 EVENTS POST
LAST 5 WEDDING POST
LAST 5 GENERAL POST
LAST 5 BUSINESS LIFE POST
LAST 5 NEWS POST
LAST 5 SPECIAL DAYS POST
LAST 5 HEALTHY LIFESTYLE POST
LAST 5 TRAVEL POST
LAST 5 FOOD & DRINK POST