PLEASE SELECT YOUR HOTEL
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD ISTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARIS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
ARRIVAL DATE
DEPARTURE DATE
ADULTS
ARRIVAL DATE
DEPARTURE DATE
ADULTS
BOOK NOW

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

9 February Thursday

CENNETTEN BİR KÖŞE

İçmeler

İçmeler; doğası, tarihi, beldeye adını veren şifalı kaynak suyu, benzersiz bitki örtüsü, her türlü zevke hitap eden aktiviteleri ile gerçek bir tatil cenneti…

Deniz, kum güneş, yeşil, mavi… İçmeler için turizmin bütün klişe kelimelerini kullanabiliriz ancak bu Marmaris’in en güzel koyunun gerçek bir tatil cenneti olduğu gerçeğini değiştirmez, değerini azaltmaz. Çünkü Ege ve Akdeniz’in buluştuğu bu pırıl pırıl koyda mavi hatta turkuazın en güzel tonları instagram filtrelerini kifayetsiz kılar. Mavi bayraklı denize uzanan palmiye ağaçlarının çevrelediği yedi kilometrelik kumsal, eşsiz güzelliği sayesinde tek başına İçmeler Plajı olarak ün salmıştır. İster geceyi uzatın, ister erken kalkın ama hayatınızın en güzel gündoğumundan birini burada görebileceğinizi unutmayın. Çam ile kaplı dağlar bu muhteşem güzelliği taçlandırır. Bitki örtüsü sadece çamlarla sınırlı değil elbet. Kent merkezini süsleyen palmiye, okaliptüs, ve çeşitli meyve ağaçları köy yerleşimine doğru yerini, turunçgillerin her çeşidi ile zeytin ağaçlarına bırakır. Bu bitkiler arasında günnük diğer adıyla sığla ağacına ayrı bir parantez açmak gerekir. Çünkü bu bitkinin eşine sadece California’da rastlayabilirsiniz. Diğer tüm bitkiler içinde en çok oksijen üreten bu ağaç Marmaris bölgesinde yaklaşık 400 hektarlık bir alana yayılır. Günnük’ten elde edilen reçine şifa kaynağı olarak bilinir ayrıca parfüm endüstrisinde “storax” yoğun olarak kullanılır.Sağlık demişken içmelerin adını aldığı şifalı kaynak suyunu anmamak oormanları lmaz. Beldenin “Gölenye” olan adı, bu şifalı sudan dolayı 1963 yılında “İçmeler” olarak değiştirildi. İçmeler’de şifalı kaynak suyunun aktığı bilinen eskinin Gölenye Çeşmesi bugün belediye yat limanı girişinde yer alıyor. Bu şifalı kaynak suyu klorür, sülfat anyonu, sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum mineralleri bakımından oldukça zengindir. Litresinde 140 gr. dan fazla erimiş madde olduğundan içimi zordur. Eski Marmarisliler yılda bir defa, iç hastalıklara iyi geldiği belirlenen sudan içmeye gelirlerdi. Aç karına bu sudan 5-10 bardak içerek sindirim sistemini tamamen temizlerlerdi. Bu temizlenme sonrasında sıcak bir çorba içilmesiyle kür tamamlanırdı. Eski Marmarisliler’den bahsetmişken beldenin tarihine kısaca bir göz atalım. İçmeler’in tarihi M.Ö. 3400 yılına kadar uzanıyor. Batı Anadolu uygarlıklarından Karyalılar tarafından kurulan beldeye zamanla bir çok kavim ve uygarlık hakim oldu.

Eolyalılar, İyonlar, Dorlar, Lidyalılar, Persler’ den sonra Makedonya kralı Büyük İskender tarafından istila edildi. Daha sonra Roma İmparatorluğu’na geçen bölge uzunca bir süre Bizans yönetimi altında Rodos’lu memurlarca idare edildi. 1280 – 1290 yılları arasında Türk egemenliğine geçen bu bölgede tüm geçmiş uygarlıklara ait tarihi kalıntılara sıklıkla rastlanır. Kahverengi bir okun peşinden giderek rüya tatilinize bambaşka bir soluk getirebilirsiniz.

 

Peki bir İçmeler tatilinde başka neler yapabilir?

Bu sorunun kısa yanıtı neredeyse her şey. Detaylandırmak gerekirse ister kumsalda ve serin sularda tembellik yapın, isterseniz sahil yolunda yürüyün, koşun, su sporları, tekne, dalış, veya attan ATV’ye her tür araçla yapılan safari turlarına katılın.

Tekne Turu

Çevre koyların tadına varacağınız tekne turları için mutlaka zaman ayırın. İsterseniz sakin bir restoranda mum ışığında dünya lezzetlerini tattıktan sonra kendinizi gece hayatının çılgın temposuna bırakın. Eğlencenin dozunu arttırmak için sadece sekiz kilometre uzaklıktaki Marmaris’e toplu taşıma araçlarıyla da ulaşabilirsiniz. Denizciler için İçmeler’in küçük bir marinası olduğunu da hatırlatalım. Dağlara doğru yapılacak gezintiler doğa ve eski köy yaşamı tutkunları için sürprizler barındırıyor. Halen köy yaşamının sürdüğü iç kesimlerde hayat kıyı kesimine göre oldukça farklı. Köy içine yürüyüşler yapabilir, yerel lezzetlerin tadına varabilirsiniz.

SHARE THIS ARTICLE
LAST 5 ENTERTAINMENT POST
LAST 5 EVENTS POST
LAST 5 WEDDING POST
LAST 5 GENERAL POST
LAST 5 BUSINESS LIFE POST
LAST 5 NEWS POST
LAST 5 SPECIAL DAYS POST
LAST 5 HEALTHY LIFESTYLE POST
LAST 5 TRAVEL POST
LAST 5 FOOD & DRINK POST