PLEASE SELECT YOUR HOTEL
  • ELITE WORLD SAPANCA
  • ELITE WORLD ASIA
  • ELITE WORLD EUROPE
  • ELITE WORLD ISTANBUL
  • ELITE WORLD BUSINESS
  • ELITE WORLD MARMARIS
  • ELITE WORLD VAN
  • ELITE WORLD PRESTIGE
ARRIVAL DATE
DEPARTURE DATE
ADULTS
ARRIVAL DATE
DEPARTURE DATE
ADULTS
BOOK NOW

BLOG

ELITE WORLD HOTELS

DOĞUNUN İNCISI VAN’DA GEZILECEK YERLER

Sert bir karasal iklime sahip olan Van’da ilkbahar aylarında genellikle yoğun bir yağış görülür. Van Gölü’nün de etkisi ile birlikte her mevsim serinliğin hakim olduğu Van, coğrafi konumu sebebiyle doğa aktivitelerine de son derece elverişli bir bölgedir. Kayak severler için harika bir bölge olan Van, turistik geziler için genellikle yaz aylarında ilgi görmektedir.

Sizler de tatil için rotanızı Doğu Anadolu’ya çevirmeye karar verdiyseniz ve Van’a doğru yolculuk yapmak istiyorsanız, sizleri tarihi ve doğal açıdan çok sayıda güzelliğin beklediğini bilmelisiniz.

 

Kaleler

van kalesi

Van’ın önemli yapıları arasında yer alan Van Kalesi, Van seyahatiniz esnasında kesinlikle gidip görmeniz gereken yerler arasında! Urartulardan kalan ve tarihi M.Ö. 855’e kadar uzanan bu kale ile birlikte dilerseniz Zernek Kalesi, Ayanis Kalesi, Hoşap Kalesi ve Çavuştepe Kalesi’ni de gezebilirsiniz.


 

Akdamar Adası

Akdamar Adası

Van Gölü’nün güney bölgesinde yer alan Akdamar Adası, Van’ın büyüleyici güzellikleri arasında yer alıyor. Van Gölü’nün en büyük adası olarak nitelendirilen Akdamar Adası, doğal güzelliklerin yer aldığı bir adadır. Doğal güzellikleri ile birlikte Akdamar Kilisesi, diğer bilinen adı ile Surp Haç Ermeni Kilisesi’ne de ev sahipliği yapmakta olan Akdamar Adası, Van Gölü’nü gezmeye gelenlerin uğrak adresleri arasında yer alıyor!


 

Kiliseler ve Camiler

Kiliseler ve Camiler

Tarih boyunca farklı kültürlerden ve dinlerden insanlara ev sahipliği yapmış olan Van’da pek çok farklı kilise yer alıyor. Van Gölü’nü ziyarete gittiğiniz zaman onlarca farklı kiliseye rastlayabilmeniz mümkün. Bu kiliseler arasında gezebilecekleriniz arasında Akdamar Kilisesi, St. Bartholomeus Kilisesi, Adır Adası’nda yer alan Adır Kilisesi, Hüsrev Paşa Camii ve Halime Hatun Kümbeti yer alıyor.


 

Eski Van Şehri

Eski Van Şehri

1. Dünya Savaşı esnasında Ermenilerin ve Türklerin birlikte yaşadıkları yer olan Eski Van Şehri, günümüzde harabeye döndüğü için kullanılamaz durumdadır. Fakat buraya geldiğiniz zaman gezip görebileceğiniz birbirinden eşsiz tarihi yapılar bulunmaktadır. Eski Van Şehri’ne ulaşmak istiyorsanız Van Kalesi’nin güneyine doğru hareket etmeniz gerekiyor.


 

Kaplıcalar

Kaplıcalar

Van Gölü’nü ziyaret ederken biraz dinlenmek, biraz da şifa bulmak istiyorsanız Erciş Doğancı Kaplıcası, Çatak Şeyh Cürüh Kaplıcası, Başkale Kelegom Kaplıcası ve Başkale Dereiçi Kaplıcası’nı gezebilirsiniz.


 

Peribacaları

Peribacaları

Peribacası denildiği zaman insanların akıllarına genellikle Kapadokya gelir. Ancak bu doğa harikalarını görebileceğiniz tek noktanın Kapadokya olmadığını unutmamalısınız. Van Gölü ziyaretiniz esnasında peribacalarını gezmek istiyorsanız Van’ın Başkale ilçesinde yer alan Van Peribacaları’nı gezmeyi deneyebilirsiniz.


 

Van Müzesi

Van Müzesi

Urartu uygarlığından kalan parçaların sergilendiği ve halka açıldığı Van Müzesi, Van Gölü ziyareti yapan herkesin mutlaka görmesi gereken önemli adresler arasında yer alıyor. Arkeolojik kalıntılar ve el yazmalarının yer aldığı Van Müzesi’nde el sanatı ürünleri ve eski savaş döneminin aletleri de sergileniyor. Van Müzesi, Van şehir merkezinde yer alıyor.


 

Van Kedi Evi

Van Kedi Evi

Van’ın önemli bir simgesi haline gelen Van Kedilerinin neslinin korunması için kurulan Van Kedi Evi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin kampüsünde yer alıyor. Eğer kedilere meraklıysanız ve hayvanlar ile aranız iyiyse Van geziniz sırasında Van Kedi Evi’ni de ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Van'ın Tarih Kokan Adasında Yer Alan Akdamar Kilisesi

Doğu Ekspresi'ne Alternatif Çıktı: Van Gölü Ekspresi!

Urartular'dan Günümüze Kadim Şehir Van'ın Bilinmeyen Tarihi

Van Kahvaltısı

Van Otlu Peyniri

Van'da Gezi Rehberi! Nereleri Görmeli? Nerede Kalmalı? Ne Yapmalı?

Van Gölü Hakkında Bilinmeyenler

Van Gölü Ekspresi ve Ardından Feribot ile Van'a Yolculuk

Van Deyince Akla Önce Kahvaltı Gelir! Van Kahvaltısı Hakkında Her Şey!

SHARE THIS ARTICLE
LAST 5 ENTERTAINMENT POST
LAST 5 EVENTS POST
LAST 5 WEDDING POST
LAST 5 GENERAL POST
LAST 5 BUSINESS LIFE POST
LAST 5 NEWS POST
LAST 5 SPECIAL DAYS POST
LAST 5 HEALTHY LIFESTYLE POST
LAST 5 TRAVEL POST
LAST 5 FOOD & DRINK POST